Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

"Koncert Chopinowski". Tatiana Szebanowa i jej interpretacje

Tatiana Szebanowa to laureatka II nagrody X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku. W audycji usłyszeliśmy: Wariacje B-dur na temat "Je vends des scapulaires" z opery "Ludovic" Hérolda i Halévy’ego op. 12, Rondo Es-dur op. 16, 3 Nokturny op. 15 i Walca Es-dur op. 18, z 10-płytowego kompletu "Dzieł wszystkich F. Chopina w kolejności opusowej" nagranych przez tę wybitną pianistkę.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Adam Rozlach muzyka klasyczna Tatiana Szebanowa

"Chopin na żywo". Koncert Alicji Fiderkiewicz [POSŁUCHAJ]

W nawiązaniu do tradycji słynnych "Śród Chopinowskich" w Polskim Radiu, zapoczątkowanych w 1928 roku, w ramach naszego Jedynkowego cyklu koncertowego "Chopin na żywo" wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia koncert pianistki od lat mieszkającej na Wyspach Brytyjskich - Alicji Fiderkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Fiderkiewicz Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna pr poleca koncert koncerty w Polskim Radiu

Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty rzeźbiarza

- Maurizio Pollini był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o zmarłym wirtuozie fortepianu.
Zobacz więcej na temat:  fortepian odeszli 2024 Maurizio Pollini Dwójka Stanisław Leszczyński Fryderyk Chopin konkurs chopinowski KULTURA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Wilno: rozpoczyna się poświęcony Chopinowi Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej

W Wilnie rozpocznie się dziś Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej. Wydarzenie poświęcone jest kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Festiwal od 2017 roku cieszy się międzynarodowym uznaniem. Znajduje się na liście międzynarodowych wydarzeń Chopinowskich Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Fryderyk Chopin konkurs koncert muzyka klasyczna

Alternatywa Konkursowa. Jak wziąć udział w konkursie Polskiego Radia Chopin?

Alternatywa Konkursowa to wirtualny konkurs pianistyczny dla młodych muzyków, organizowany od czterech lat przez Polskie Radio Chopin. - Muzyka Chopina jest odskocznią od szybkiego życia. Pianistki i pianiści mogą się odciąć i w niej zatracić. Mogą też "wypuścić" emocje, a jak wiadomo młodzi ludzie mają ich mnóstwo - mówi Magda Sawicka z Radia Chopin.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Fryderyk Chopin Alternatywa Konkursowa 2024 Kasia Dydo

90-lecie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Recital Krzysztofa Jabłońskiego [POSŁUCHAJ]

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina prowadzi różnorodną działalność, głównie koncertową i wydawniczą, której celem jest promowanie muzyki Fryderyka Chopina, szerzenie wiedzy o życiu i twórczości kompozytora oraz wspomaganie działań na rzecz polskiej kultury muzycznej. Jest właścicielem największej kolekcji chopinianów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Krzysztof Jabłoński recital Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Adam Rozlach

Beatrice Rana - wirtuozka fortepianu i wrażliwa artystka

"Kocham Chopina w każdym wymiarze, podziwiam jego zmysł konstrukcji i harmonii, wspaniałe kantyleny i szczere emocje" - to słowa Beatrice Rany, charyzmatycznej włoskiej pianistki, która wystąpiła 18 marca na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dzień wcześniej była natomiast bohaterką audycji "Chopin osobisty".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Róża Światczyńska fortepian Festiwal Beethovenowski Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Beatrice Rana Dwójka MUZYKA

Eugen Indjic interpretuje Fryderyka Chopina. Audycja wspomnieniowa [POSŁUCHAJ]

Eugen Indjic był amerykańskim pianistą, wychowankiem m.in. Artura Rubinsteina i Witolda Małcużyńskiego. W roku 1970 został laureatem VIII Konkursu Chopinowskiego. W środę (28 lutego) artysta zmarł, w wieku 76 lat. W audycji "Koncert Chopinowski" przypomnieliśmy wybrane interpretacje chopinowskie Indjica. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Eugen Indjic Wolfgang Amadeusz Mozart

Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką"

- Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - mówił kanadyjski pianista Eric Guo w przerwie koncertu z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska koncert koncerty w Polskim Radiu Eric Guo fortepian Fryderyk Chopin Stanisław Leszczyński Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Michał Dębski

Urodzinowa wyprawa do Żelazowej Woli. Kustosz muzeum: to miejsce wzbudza pozytywne emocje

- W Żelazowej Woli staramy się wzbudzić w naszych gościach pozytywne emocje, inspirować, aby sięgnęli do muzyki Chopina. Wykorzystujemy również walory przyrodnicze tego miejsca, park jest jednocześnie pomnikiem na cześć urodzenia Chopina. Tę przestrzeń wypełniamy muzyką, ale chcemy przynajmniej raz w roku zaprezentować ciekawą wystawę czasową - mówił w Dwójce dr Seweryn Kuter, kustosz Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Monika Zając Żelazowa Wola Fryderyk Chopin Dwójka Seweryn Kuter fortepian