Wystartował 9. Festiwal Filmowy Spektrum - co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 16:00
Świdnica po raz kolejny przemienia się w filmową stolicę Dolnego Śląska. Rozpoczął się tam Festiwal Filmowy Spektrum. - Oprócz możliwości obejrzenia filmów festiwale są bardzo ważne. Dlatego że chodzi w nich trochę o spotkanie i o to, żebyśmy się podzielili tym, co przeżywamy -mówi Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu. - Żebyśmy  zastanowili się, co dalej z tym światem, bo ja mocno wierzę w to, że jednak sztuka ma jakąś siłę do zmiany i jest siłą napędową.  
Festiwal Filmowy Spektrum to także spotkania z twórcami. W poprzedniej edycji wśród gości była reżyser Agnieszka Smoczyńska.
Festiwal Filmowy Spektrum to także spotkania z twórcami. W poprzedniej edycji wśród gości była reżyser Agnieszka Smoczyńska.Foto: Jerzy Wpych/mat.pras Festiwalu Filmowego Spektrum
  • 24 października 2023, już po raz dziewiąty rozpoczął się Festiwal Filmowy Spektrum.
  • Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Save the changes/Zachowaj zmiany.
  • Przez sześć festiwalowych dni widzowie mogą zobaczyć ponad 50 filmów z Polski i ze świata.  
  • Festiwal potrwa do niedzieli 29 października 2023 roku.

 

Festiwal Filmowy Spektrum - święto filmu w Świdnicy

Do niedzieli 29 października w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury gościć będzie najlepsze kino z kraju i zagranicy.  Po raz 9. odbywa się tam Festiwal Filmowy Spektrum, podczas którego  widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych.


Jakie jest hasło Festiwalu Filmowego Spektrum?

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest "Save the changes/Zachowaj zmiany", które jak mówi gość Czwórki, w nieco przewrotny sposób nawiązuje do hasła przedpandemicznej edycji Biennale Sztuki w Wenecji: "May you live in interesting Times/ Obyś żył w ciekawych czasach".

- Wtedy wydawało mi się ono atrakcyjne, podbudzające do zmiany, kojarzyło mi się z pełnią życia. Niestety myliłem się, bo kiedy rzeczywiście czasy zaczęły być interesujące, nie było mi już do śmiechu. Najpierw pandemia wyłączyła nas z życia społecznego na dwa lata, później wojna zbliżyła się do granic Polski - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Świat przyśpieszył, przestaliśmy nadążać. Rozwój sztucznej inteligencji jeszcze bardziej spotęgował poczucie nieuchronnej zmiany, a przede wszystkim wzbudził w nas lęk przed przyszłością. Świat, w którym do tej pory żyliśmy, legł w gruzach.


Plakat 9. Festiwalu Filmowego Spektrum Plakat 9. Festiwalu Filmowego Spektrum

Do tego też nawiązuje festiwalowy plakat i jak tłumaczy dyrektor festiwalu, jest to wizja trochę obraz naszego świata, i punktu w jakim jest teraz. - Ten świat się już gdzieś trochę posypał, są jakieś zmiany, których już chyba nie możemy zawrócić. Są jednak także jakieś elementy, z których możemy zbudować nowy świat - mówi Paweł Kosuń. - Myślę, że teraz przyszedł taki czas, żeby jednak spróbować coś zbudować od nowa, od zera, na kompletnie innych, lepszych zasadach. Nie chodzi o to, żeby budować świat przez duże "Ś", tylko po prostu zacząć budować trochę nasz system wartości. Zdecydowanie jest tutaj nadzieja i my mamy szansę zbudować coś lepszego, coś, coś trwalszego i coś bardziej wartościowego dla nas.Wspólnotowa przestrzeń spotkań

Jak podkreśla rozmówca Kasi Dydo, Festiwal Filmowy Spektrum od początku swojego istnienia jest wydarzeniem wspólnotowym, przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino. - My, jako organizatorzy wierzymy, że film jest tak naprawdę początkiem do jakiejś rozmowy. To jest jakiś start, gdzie wszyscy spotykamy się w sali kinowej, oglądamy te same obrazy, widzimy, odczuwamy inne emocje, bo każdy jakoś inaczej odbiera ten film - tłumaczy gość audycji. - Po projekcji dla nas bardzo ważna jest rozmowa. Dlatego wydaje mi się, że festiwale są bardzo ważne, dlatego że chodzi w nich trochę o spotkanie i o to, żebyśmy się podzielili tym, co przeżywamy. Przy okazji też, żebyśmy zastanowili się, co dalej z tym światem, bo ja mocno wierzę w to, że jednak sztuka ma jakąś siłę do zmiany i jest siłą napędową.

 

Posłuchaj
24:51 CZWORKA/Stacja kultura - festiwal świdnica 25.10. 2023 .mp3 O 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum opowiada Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Jednym z najbardziej lubianych przez świdnicką publiczność elementów programu festiwalu jest Konkurs Spektrum. W tym roku o nagrodę powalczy pięć pełnometrażowych filmów z Polski oraz pięć produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność. Spektrum to więcej niż tylko święto kina, to także szereg wydarzeń towarzyszących: spotkania z twórcami,  potańcówka międzypokoleniowa, karaoke, bingo czy spacer śladami świdnickich murali, a wszystko to, jak zaznaczają organizatorzy, w czułej atmosferze lokalności.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Kosuń (dyrektor Festiwalu Filmowego Spektrum)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń