ŁóPTA 2023 - zbliża się wielkie święto teatru amatorskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 19:00
Z początkiem grudnia zacznie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023. Formuła festiwalu jest otwarta, a wiek aktorów nie ma znaczenia. Chodzi o dobrą zabawę, chęć sprawdzenia swoich umiejętności i wymianę doświadczeń. Nie ma też selekcji. - To zespoły same muszą się skonfrontować z tym, że decydują się przyjechać na ŁóPTĘ - mówi Gabriela Synowiec z Łódzkiego Domu Kultury. - Muszą wiedzieć, że konfrontują się z innymi grupami, z obcą publicznością i z jurorami.
Na początku grudnia w Łodzi odbędzie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023.
Na początku grudnia w Łodzi odbędzie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023.Foto: shutterstock/Frame Stock Footage
  • W dniach 1-3 grudnia 2023 r. w Łodzi odbędzie się Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA. 
  • To już 36. edycja wydarzenia, które integruje środowisko teatrów amatorskich teatrów
  • Wydarzenie organizowane jest przez Łódzki Dom Kultury. 
  • W tym roku w Łodzi wystąpią 24 zespoły z całej Polski.

Idea wydarzenia zrodziła się w roku 1988. Jej pomysłodawcą był Marian Glinkowski, ówczesny kierownik Ośrodka Teatralnego Łódzkiego Domu Kultury. - Glinkowski stwierdził, że najwyższa pora, aby teatralne grupy amatorskie, które miały wówczas problem z prezentowaniem swoich spektakli na zewnątrz, miały szansę pokazać je szerszej publiczności - opowiada Gabriela Synowiec z Łódzkiego Domu Kultury. - Chodziło o to, żeby miały też miejsce spotkań, gdzie z podobnymi grupami mogliby wymieniać się doświadczeniami. Hasłem ŁóPTY stało się hasło "Mówić swoim głosem o swoich sprawach". 


Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA - kto może wziąć w nim udział?

Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Jak podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe, w amatorskich zespołach aktorskich działają ludzie, którzy są w nich z pasji i miłości do teatru. - Im za to nikt nie płaci, ich nikt do tego nie zmusza. To są ludzie, którzy na co dzień zajmują się zupełnie innymi rzeczami. Mogą być to zarówno uczniowie, studenci, jaki i seniorzy - tłumaczy Synowiec. Grupy wiekowe, które się spotykają na teatralnej niwie są przeróżne, a ŁóPTA to czasami jedna z nielicznych okazji dla teatrów amatorskich, żeby zagrać na scenie.

 

Kiedy odbędzie się Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA?

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2023 r. Pierwszy raz od 35 lat przedstawienia będą wystawiane w Teatrze im. Stefana Jaracza na Traugutta 18, a także w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

ŁóPTA ma rangę ogólnopolską i jest jedynym w Polsce przeglądem teatrów amatorskich o formule otwartej. - Nie ma wstępnej weryfikacji i segregacji. Do nas może zgłosić się każda grupa amatorska. Oczywiście trzeba spełnić kilka warunków - opowiada Gabriela Synowiec. - Nie może występować w takiej grupie żaden aktor zawodowy, żaden aktor czy aktorka po studium teatralnym czy teatralno-wokalnym. Spektakl musi trwać do 70 minut. My ich nie wybieramy, to oni sami muszą się skonfrontować z tym, że decydują się przyjechać i muszą wiedzieć, że skonfrontują się z innymi grupami, z obcą publicznością i z jurorami. To oni podejmują decyzję, że chcą wystąpić.


Jakie przedstawienia można będzie zobaczyć w Łodzi?

W tym roku na przeglądzie wystąpią 24 zespoły teatralne z całej Polski, wśród stałych bywalców pojawią się także debiutanci. W Łodzi można będzie zobaczyć zróżnicowany repertuar zarówno monodram, komedię, teatr absurdu, a także spektakl, który będzie opowiadał o historii Łodzi, który zakończy się sarmackim tańcami. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA zaliczany jest do jednego z najważniejszych przeglądów tego typu w kraju, a laureatów z Łodzi często nagradzano na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Po wcześniejszej rejestracji wstęp na przedstawienia jest bezpłatny. 


Posłuchaj
11:40 PR24 2023_11_28-17-36-50.mp3 Jan Filip Libicki o kandydaturze Marka Pęka na wicemarszałka Senatu (Rozmowa PR24)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.11.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/pr

Czytaj także

Ocalić od zapomnienia - Zuzanna Ginczanka w monodramie Agnieszki Przepiórskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 14:26
Zuzanna Ginczanka była poetką i gwiazdą przedwojennej literackiej Warszawy. Przyjaźniła się ze skamandrytami: Tuwimem, Przybosiem, Słonimskim i Lechoniem. Jej postać, zapomniana przez lata, wraca w monodramie Agnieszki Przepiórskiej "Ginczanka. Przepis na prostotę życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cienie aktorstwa. Aleksandra Gosławska i ważny głos w monodramie "Stand-up"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 15:38
Aleksandra Gosławska - studentka dyplomowego roku aktorstwa jest autorką monodramu "Stand-up". To opowieść o trudnych momentach w drodze do aktorstwa i samym aktorstwie. Tym samym wywołała szeroką dyskusję w środowisku artystycznym.
rozwiń zwiń