Kultura klubowa w Polsce. Jak się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 18:05
Kultura klubowa do niedawna kojarzyła się głównie z nocnym życiem, muzyką, setami didżejskimi i zabawą do rana. Od czasów pandemii to się nieco zmieniło. - Teraz kluby poszerzają swoją ofertę, wychodzą trochę naprzeciw klientom - mówi Michał Daniluk, dziennikarz muzyczny Czwórki.
Kultura klubowa zmienia się w Polsce i za granicą.
Kultura klubowa zmienia się w Polsce i za granicą. Foto: shutterstock/Piotr Piatrouski
  • Kluby muzyczne na świecie i w Polsce zmieniają swoje oblicze, a pojęcie kultura klubowa zmienia się na naszych oczach. 
  • Swoimi działaniami i organizowanym wydarzeniami chcą przyciągnąć jak największa grupę odbiorców. 
  • Niektóre z klubów z powodzeniem działają w dzień i w nocy, gromadząc wokół siebie swoją społeczność. 

W czasie pandemii branża gastronomiczna i rozrywkowa, w tym kluby mocno ucierpiały. Wiele z nich nie przetrwało próby czasu i zostało zamkniętych. Te, które utrzymały się na rynku, a także nowopowstające miejsca zaczęły stawiać na zdywersyfikowanie swojej oferty. Coraz więcej klubów na Zachodzie zaczęło szukać alternatyw dla organizowanych przez siebie imprez muzycznych. Podobnie jest w Polsce. Kultura klubowa się zmienia... 


Kultura klubowa - dla każdego coś miłego

- Teraz kluby poszerzają swoją ofertę, wychodzą trochę naprzeciw klientom - mówi Michał Daniluk. - Myślę, że coraz bardziej popularne stają się nie tyle kluby, co klubokawiarnie. Tam, oprócz tego, że możemy potańczyć lub zobaczyć koncert, również możemy przyjść na spotkanie autorskie czy na wernisaż. To też miejsca, gdzie można zaprezentować gry wideo, czy młodych muzyków, jak zrobiła to jedna z platform streamingowych.

Kluby otworzyły swoje podwoje dla różnego rodzaju gości i zaprosiły do siebie nie tylko amatorów muzyki, tańca i setów didżejskich, ale także tematów związanych z szeroko pojętą kulturą.

- Rzeczy związane z kulturą dzisiaj nie dzieją się tylko w przybytkach sztuki lub domach kultury. Kluby, które funkcjonowały głównie wieczorem, udostępniają swoją przestrzeń także w ciągu dnia - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - To tam można wpaść na spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem, żeby chwilę później w tym samym miejscu wziąć udział w koncercie lub imprezie.

Zobacz także

Budowanie społeczności 

Daniluk zaznacza, że otwartość klubów, to także próba budowania społeczności związanych z danym miejscem.  

- Organizują kiermasze, warsztaty rękodzieła czy darmowe wystawy - zauważa. - To daje poczucie, że zyskujemy dużo więcej. Tam gromadzą się dane społeczności, a kluby dostosowują swoją przestrzeń i ofertę, tak, żeby jedno miejsce było dla tych ludzi po prostu wszystkim.


Posłuchaj
06:47 CZWORKA/Stacja kultura - kultura klubowa - 09.01.2024.mp3 Michał Daniluk o zmieniającej się kulturze klubowej w Polsce i na świecie (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.01.2024

Godzina emisji: 11.35

aw/pr

 

Czytaj także

Zdjęcia na koncercie - jak robić, żeby dobrze wyszły?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:30
Na koncercie lubimy wyjąć smartfona i zrobić zdjęcia. Podajemy kilka pomysłów, które pomogą w wykonaniu ciekawych zdjęć dobrze oddających atmosferę i sprawdzamy, jak fotografować smartfonem na koncercie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:45
Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
rozwiń zwiń