Francuska Nowa Fala - klasyki kina francuskiego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 17:00
Francuska Nowa Fala to nurt współczesnego kina, który rozwinął się pod koniec lat 50. i odnowił sztukę filmową. Kino Nowe Horyzonty zaprasza na przegląd filmów tego nurtu.
Francuska Nowa Fala - jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu był Jean-Luc Godard, którego filmy można będzie obejrzeć w kinie Nowe Horyzonty.
Francuska Nowa Fala - jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu był Jean-Luc Godard, którego filmy można będzie obejrzeć w kinie Nowe Horyzonty. Foto: Georges Pierre/Collection Christophel/East News
  • W kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, w dniach 26-30 czerwca odbędzie się przegląd "Mistrzowie Francuskiej Nowej Fali".
  • O przeglądzie oraz zjawisku Nowej Fali opowiada Piotr Czerkawski, krytyk filmowy i dziennikarz, kurator programowy kina Nowe Horyzonty.

Wiecznie młoda, wymykająca się definicjom, budząca żarliwe spory i nieustannie inspirująca - oto Francuska Nowa Fala. W kinie Nowe Horyzonty odbędzie się przegląd "Mistrzowie Francuskiej Nowej Fali", który rozpocznie się 26 czerwca i potrwa do 30 czerwca.

Francuska Nowa Fala - co to za nurt?

Francuska Nowa Fala to nurt współczesnego kina, który rozwinął się pod koniec lat 50. - Francuska Nowa Fala odnowiła oblicze ziemi i we Francji, i na całym świecie. Wyrastała z założenia atrakcyjnego i buntowniczego. To jest zresztą jedna z przyczyn niesłabnącej popularności Nowej Fali. Ona była w stanie wyprodukować swój mit, bo ten fenomen ma wiele składników, które nieprzerwanie działają - mówi Piotr Czerkawski. - To był przecież protest młodych filmowców, wcześniej wyrazistych krytyków filmowych, którzy chwycili za kamery i sprzeciwiając się konserwatyzmowi ówczesnego francuskiego kina, jednocześnie wyrażali postulaty tych, którzy sprzeciwiali się konserwatyzmowi elit politycznych w zachodniej Europie w ogóle.


Francuska Nowa Fala - grunt pod zmiany

Jak zauważa gość audycji, w pewnym sensie francuska Nowa Fala przygotowała grunt pod zmiany społeczne i polityczne maja 1968 roku. - Twórcy używali chwytliwych haseł działających na wyobraźnię, oni ustawili opozycję "my jesteśmy młodzi, czujemy puls rzeczywistości, kino jest za bardzo podległe literaturze i teatrowi" - tłumaczy Czerkawski. -  Uważali, że styl aktorstwa i filmy są zbyt sztuczne, koturnowe, filmy dodatkowo fałszywe, bo nie oddają emocji społeczeństwa. Nie są w stanie oddać ducha nowej generacji, która wchodzi do życia. Jean-Luc Godard, jeden z liderów Nowej Fali, zwięźle to określił w jednym z artykułów - "Nie potraficie sfilmować dziewczyn, które kochamy". To jest bardzo cenny zarzut, takie hasła działają na wyobraźnię i już chce się rzucić wszystko i iść na barykady walczyć o zmiany.


Źr. Youtube/Jean-Luc Godard's LE MEPRIS - Newly restored in 4K


Twórcy filmowi wychodzą na ulicę 

Młodzi twórcy zarzucali także filmowcom, że kręcą głównie w studiu, w wybudowanych od podstaw dekoracjach. - Nowofalowcy to zmienili. Wyszli na ulicę w przenośni i dosłownie, bo zaczęli kręcić w naturalnych plenerach z aktorami nieprofesjonalnymi - zauważa krytyk. - Przybliżyli także w języku [film] do rzeczywistości. W pewnym sensie stali się wyrazicielami idei postmodernistycznych w kinie. Połączyli to, co wysokie, z tym, co niskie. Byli eksperymentatorami i jednocześnie fascynowali się amerykańską popkulturą, co też nie było oczywiste we Francji tamtego okresu. To było starcie "nowe" kontra "stare". Nowa Fala cały czas jest inspirująca i jest punktem odniesienia.


Posłuchaj
19:18 CZWORKA/stacja kultura - nowa fala - Kino_francuskie nowe horyzonty 12.06.2024.mp3 Piotr Czerkawski, krytyk filmowy i dziennikarz, kurator programowy Kina Nowe Horyzonty, o francuskiej Nowej Fali i filmach prezentowanych na festiwalu (Stacja kultura/Czwórka)

W ramach przeglądu w kinie Nowe Horyzonty przyjrzymy się dorobkowi takich twórców jak Jean-Luc Godard, Francois Truffaut, Jacques Rivette, Agnes Varda i Jacques Demy, by - w duchu nowofalowej przewrotności - zderzyć najgłośniejsze filmy nurtu z tymi, które zyskały nieco mniejszy rozgłos.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Czerkawski (krytyk filmowy i dziennikarz, jeden z kuratorów programowych kina Nowe Horyzonty)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej - co najchętniej fotografowała poetka?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 17:09
Agnieszka Osiecka szeroko jest znana ze swojej twórczości poetyckiej, nie wszyscy jednak wiedzą, że jej pasją była także fotografia. - Osiecka nie upubliczniania swoich zdjęć traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym - mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK. Zdjęcia poetki można podziwiać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
rozwiń zwiń