"Mulat w pegeerze", czyli PRL od strony zwykłych ludzi (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:44
– Postanowiłem umieścić w książce te reportaże, które dotyczą obyczajowości i spraw społecznych, a nie ograniczają się tylko do kwestii politycznych – tłumaczy Krzysztof Tomasik, pod którego redakcją ukazała się publikacja.
Audio

Na sklepowe półki trafiła właśnie książka "Mulat w pegeerze", będąca zbiorem dziesięciu reportaży napisanych w czasach PRL-u. – Starałem się, aby ten wybór był zróżnicowany tematycznie, aby w publikacji znalazły się zarówno teksty, które bawią, jak i takie, które wzruszają – komentuje Krzysztof Tomasik, pod którego redakcją ukazała się książka.

Jak podkreśla gość "Stacji Kultura", okres PRL-u był bardzo dobrym czasem dla polskiego reportażu. –  Wtedy na rynku bardzo często ukazywały się małe wydawnictwa z reportażami – mówi Krzysztof Tomasik. Jego zdaniem, ówczesne publikacje tego gatunku były ponadto dłuższe, a zarazem proste w przekazie i bardziej wciągające niż te obecne wydawane. – Siła tej książki polega właśnie na tym, że takich reportażu już się nie pisze. W historie opisane w tej książce po prostu się wpada – zauważa.

Krzysztof Tomasik wspomina, że wybór dziesięciu z reportaży z ponad stu, do których dotarł, nie należał do najłatwiejszych. – Miałem dużo dylematów. Postanowiłem jednak wybrać te, które dotyczą obyczajowości i spraw społecznych, a nie ograniczają się tylko do kwestii politycznych, z którymi kojarzymy ten okres – tłumaczy.

Zdaniem gości Czwórki, najzabawniejszym reportażem jest "Matrymonium", który opowiada o wyjeździe rolników nad morze w poszukiwaniu żon. Najbardziej dramatycznym z kolei jest reportaż opisujący zakatowanie dziecka. – Takie sytuacje zdarzały się w tamtych czasach, więc trzeba było o tym wspomnieć – tłumaczy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, np. dlaczego na okładce znajduje się zdjęcie przedstawiające nagie pośladki lub kim była Danuta Lato, wysłuchaj całości rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Krzysztofem Tomasikiem.

ap

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie celebrytów wreszcie opisane na kartach powieści

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 10:00
Powieść "Gaga Warszawski Wilkołak" będąca czymś z pogranicza rozrywki i obserwacji obyczajowej opowiada o świecie współczesnych celebrytów. Bohaterkami tej książki są również żyjące obecnie gwiazdy - m.in. Doda i Edyta Górniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O modzie językiem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:50
Książka "M.O.D.A. czyli Metki Obcasy Dżinsy Adidasy" jest m.in. o tych elementach garderoby, bez których nie wyobrażamy sobie życia: o szpilkach i o adidasach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Air Babylon: ciekawostki i skandale lotnicze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 13:34
Mózgi w walizkach, martwe zwierzęta i stewardesy bez bielizny - światło dzienne ujrzała książka, która opisuje 24 godziny z życia pracowników jednego z brytyjskich lotnisk. "Air Babylon" autorstwa Imogen Edwards-Jones już jest bestsellerem.
rozwiń zwiń