Tomasz Kołodziejczak: od fana fantastyki do pisarza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 13:42
– Moją przygodę z fantasy zacząłem bardzo wcześnie. Można powiedzieć, że tak jest z większością twórców tego gatunku. To dość typowa ścieżka osób, które lubią fantastykę.
Audio

– Moje opowiadanie po raz pierwszy wydrukowano w gazecie, gdy miałem siedemnaście lat – wspomina pisarz science fiction i fantasy Tomasz Kołodziejczak, twórca takich bestsellerów, jak "Kolory sztandarów" czy "Czarny horyzont". Jak podkreśla, już wtedy od kilku lat interesował się tym gatunkiem literackim. Podobną prawidłowość zauważa on u innych znanych i cenionych twórców fantastyki. Kogo ma na myśli?

Jak tłumaczy gość "Stacji Kultura", takie wyznania można usłyszeć w wywiadach np. Roberta Silverberga, Isaaca Asimova czy Georga R. R. Martina. Z polskiego podwórka pisarz wymienia swoich kolegów po fachu, czyli Andrzeja Sapkowskiego i Jacka Dukaja. – Oni też swoje pierwsze szlify zbierali w pismach zajmujących się fantastyką, a swoje pierwsze nagrody odbierali na konwentach – zauważa Kołodziejczak. – Wszystko to fani tego gatunku. Pamiętam ich debiuty, bo sam wtedy drukowałem swoje pierwsze teksty – puentuje. Więcej dowiesz się słuchając całej audycji.

Zdaniem Tomasza Kołodziejczaka można w polskich realiach można mówić o wielkiej pisarskiej karierze tworząc fantastykę czy science fiction. – Chociażby tacy pisarze, jak Stanisław Lem i Andrzej Sapkowski pokazują, że można być zarówno autorem dzieł z tych gatunków, jak i doskonale odbieranym twórcą literatury.

Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka Tomasza Kołodziejczaka zatytułowana "Głowobójcy". Więcej o tej publikacji, jak i światów kreowanych przez różnych pisarzy tego gatunku we fragmencie audycji "Stacja Kultura".

– Pisząc fantastykę mam możliwość wymyślania różnych światów, co mnie bardzo ciszy. To fajna część mojej przygody literackiej – puentuje gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.

ap


Czytaj także

Życie celebrytów wreszcie opisane na kartach powieści

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 10:00
Powieść "Gaga Warszawski Wilkołak" będąca czymś z pogranicza rozrywki i obserwacji obyczajowej opowiada o świecie współczesnych celebrytów. Bohaterkami tej książki są również żyjące obecnie gwiazdy - m.in. Doda i Edyta Górniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O modzie językiem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:50
Książka "M.O.D.A. czyli Metki Obcasy Dżinsy Adidasy" jest m.in. o tych elementach garderoby, bez których nie wyobrażamy sobie życia: o szpilkach i o adidasach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Air Babylon: ciekawostki i skandale lotnicze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 13:34
Mózgi w walizkach, martwe zwierzęta i stewardesy bez bielizny - światło dzienne ujrzała książka, która opisuje 24 godziny z życia pracowników jednego z brytyjskich lotnisk. "Air Babylon" autorstwa Imogen Edwards-Jones już jest bestsellerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mulat w pegeerze", czyli PRL od strony zwykłych ludzi (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:44
– Postanowiłem umieścić w książce te reportaże, które dotyczą obyczajowości i spraw społecznych, a nie ograniczają się tylko do kwestii politycznych – tłumaczy Krzysztof Tomasik, pod którego redakcją ukazała się publikacja.
rozwiń zwiń