Nowe perły polskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 14:41
- Ta książka pokazuje jak mogłoby być gdybyśmy się zdecydowali na odważniejsze budownictwo – mówiła w Czwórce Agnieszka Rumińska, autorka książki poświęconej najbardziej oryginalnym budowlom powstałym w Polsce w ciągu ostatniej dekady.
Audio
  • Agnieszka Rumińska o książce "101 najciekawszych polskich budynków dekady"

Album zatytułowany "101 najciekawszych polskich budynków dekady" to unikalny przewodnik po najciekawszych budynkach w Polsce, wybudowanych po roku 2000. Pośród 101 realizacji renomowanych pracowni architektonicznych, znalazły się zarówno ekskluzywne wille, jak i domy wybudowane za nieduże pieniądze. W książce znajdziemy tak dziwne obiekty jak dom – kawalerka, dom na planie koła, czy mieszkanie urządzone w zaadoptowanej do tego starej lampiarni.

- Wbrew powszechnemu narzekaniu na brzydotę polskiej architektury z wyborem był problem bogactwa. Ostatecznie umieściłam w książce 101 budynków, ale do ostatniego momentu prowadziłam konsultacje z architektami, miłośnikami architektury, znajomymi. Spokojnie mogłoby się znaleźć w niej i 200 realizacji – mówiła w "Stacji kultura" Agnieszka Rumińska. Gość Kuby Kukli zachęcał na antenie do tego by niekoniecznie stawiać na tradycyjne projekty domków nawiązujących do dworków polskich i poznać nowe wytwory myśli architektonicznej.

- Pierwsze pięć budynków w tej książce to są domy własne architektów, które pokazują, że można zbudować coś ciekawego w sposób ekonomiczny, a jednocześnie np. adaptując stary poprzemysłowy magazyn.

Więcej na temat publikacji w nagraniu audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaje wystawa o nowohuckich blokowiskach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 16:23
Będzie można na niej zobaczyć m.in. projekty architektoniczne, które stworzono specjalnie dla Nowej Huty, plany i makiety. Nie zabraknie też informacji o ślepych kuchniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami fantastycznych budowli Gaudiego (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 13:21
Reporterka Czwórki, Kasia Kornet, zwiedzała Barcelonę słynnym szlakiem dzieł katalońskiego architekta. Efektem tej podróży są między innymi piękne zdjęcia dzieł Antonia Gaudiego
rozwiń zwiń