Powstaje wystawa o nowohuckich blokowiskach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 16:23
Będzie można na niej zobaczyć m.in. projekty architektoniczne, które stworzono specjalnie dla Nowej Huty, plany i makiety. Nie zabraknie też informacji o ślepych kuchniach.
Audio

Na pomysł stworzenia wystawy o architekturze Nowej Huty wpadł tamtejszy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nie będzie to jednak ekspozycja o socrealistycznych budynkach, z których ta dzielnica Krakowa słynie, lecz o blokach, które powstały w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku.

– Chcemy pokazać tę architekturę przez pryzmat współczesnego budownictwa –zauważa Paweł Jagło, dyrektor nowohuckiego oddziału instytucji. Jak podkreśla, te blokowiska wyróżnia wyjątkowa przestrzeń, dziś już niespotykana, dużo ogródków jordanowskich czy placów zabaw. Na próżno byłoby tego szukać na najnowszych krakowskich osiedlach. – Tam, choć ludzie mieszkają ponoć w apartamentach, to sąsiad zagląda sąsiadowi w okno – mówi.

Bedzie to wystawa przede wszystkim o projektach architektonicznych, które stworzono dla Nowej Huty i o prototypowych budynkach. Ekspozycja będzie poruszała również wątek obyczajowy. Dotknie np. kwestii związanych z ówczesnym stylem życia lokatorów blokowisk, relacjach panujących między nimi, a także tego, jak zmienia się myślenie o nowohuckiej architekturze. – Będzie można dowiedzieć się, np. czemu służyły ślepe kuchnie – zauważa Magdalena Kasperowicz, prowadząca.

 Wystawa zostanie otwarta za kilka miesięcy, ponieważ aktualnie nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zbiera eksponaty. Do zbiórki może przyłączyć się każdy. – Poszukujemy planów architektonicznych i urbanistycznych, rysunków, zdjęć, które powstały w tamtych czasach. Jednak przede wszystkim poszukujemy makiet osiedli – mówi Paweł Jagło.

Szczegóły w audycji "Kontrkultura".
ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Blok wschodni w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 11:00
Kolekcja prac 50 artystów wywodzących się z ZSRR i bloku wschodniego zostanie zaprezentowana na wystawie "Ostalgia". Są wśród nich również dzieła Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawny i dzisiejszy świat Miłosza okiem obiektywu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 14:00
Opadające ramiączko u dziewczyny widzianej w parku, suwalska łąka, bruk, którym spacerował w Wilnie i ścieżka-skrót do gimnazjum. To, co widział i opisał noblista, postanowili zobaczyć i udokumentować - Małgorzata Maliborska i Wojciech Prażmowski.
rozwiń zwiń