Co dalej z Elbą? Obywatele Kultury bronią squatu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 20:10
Działał w Warszawie od czterech lat, ale głośno o nim zrobiło się po akcji firmy ochroniarskiej i policji. Na żądanie prywatnego właściciela działki squatersi zostali usunięci, co wywołało falę protestów. Gościem Czwórki była Marta z Kolektywu Elba.
Audio

- Z jednej strony Elba jest wyjątkowa, bo na warszawskiej mapie miejsc kultury niezależnej jest od dawna, w pewnym sensie już od ośmiu lat. Z drugiej strony Elba wpisuje się w światowy pomysł na squatowanie. Podobne miejsca istnieją w wielu metropoliach na świecie, np. w Berlinie, Kopenhadze czy Nowym Jorku - tak Marta charakteryzowała squat, który do niedawna działał na stołecznym Żoliborzu.

Pustostan przy ulicy Elbląskiej ożył cztery lata temu. Przez ten czas przez Elbę zdążyła przewinąć się cała masa różnego rodzaju wydarzeń i inicjatyw. - Miały u nas miejsce liczne koncerty, zarówno hip-hopowe, punkrockowe, jak i jazzowe. Były organizowane wystawy i spektakle. Działał skatepark, w którym chłopaki i dziewczyny jeździły sobie na deskorolkach i BMX-ach - wyliczał gość "Stacji Kultura".

Działalność Elby była całkowicie finansowana ze środków członków squatu. - Nie pobieramy żadnych dotacji, nie piszemy projektów o granty, tylko działamy sami oddolnie. Organizujemy się w ten sposób, że gdy mamy czas, to przychodzimy, zrzucamy się na jakiś pomysł i to robimy - mówiła w rozmowie z Kubą Kuklą Marta.

Likwidacja squatu Elba odbiła się szerokim echem. W Warszawie i Helsinkach odbyły się demonstracje poparcia dla squtersów z Elbląskiej, a list w obronie Elby napisali do władz stolicy Obywatele Kultury. Podpisali się pod nim m.in. reżyserzy Agnieszka Holland i Krzysztof Krauze oraz publicysta Jacek Żakowski.

- Trwają negocjacje z firmą, która jest właścicielem terenu. W planach są też rozmowy z miastem. Na razie trudno powiedzieć jaki będzie finał - poinformowała Marta.

Więcej o squacie Elba w nagraniu audio i wideo audycji. O Przychodni - czyli nowym squacie w Warszawie dowiesz się z materiału reporterskiego Karoliny Mózgowiec.

 

pg

Czytaj także

PRZEprojekt czyli jak sztuka wygląda od środka

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:29
Toruńskie CSW postanowiło zaprosić do współpracy studentów Wydziału Sztuk Pięknych. Przez najbliższy rok młodzi twórcy będą korzystali z gościnnych progów tej instytucji i przy okazji uczyli się, jak wygląda proces organizacji wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We własnym domu jak w starym kinie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 15:29
Aż 1469 materiałów filmowych liczy dopiero co uruchomione Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Wśród nich znajdują się filmy fabularne i odcinki kronik, z których część powstała jeszcze przed wojną. Dostęp do serwisu jest bezpłatny!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: protest przeciwko likwidacji squatu Elba

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 20:27
Squattersi zajmują, nielegalnie od czterech lat, zabudowania przy warszawskiej ulicy Elbląskiej. W zeszłym tygodniu, dzierżawca terenu dał nielegalnym mieszkańcom termin na zabranie swoich rzeczy.
rozwiń zwiń