Fotografia opanuje Łódź i Kraków

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 15:39
Jeśli kochasz fotografię, nazwisko Sally Mann nie jest Ci obce to nie możesz przegapić krakowskiego Miesiąca Fotografii. Wcześniej odwiedź Fotofestiwal w Łodzi.
Audio
  • Jakub Śwircz zaprasza na fotograficzne imprezy w Łodzi i Krakowie

Maj przygotował istną gratkę dla miłośników fotografii. W pierwszy majowy czwartek rozpoczynają się warsztaty w Łodzi, a ich prowadzącym będzie Simon Norfolk. To światowej sławy fotograf, który wciąż przekracza granice fotodokumentu. Jeździ w miejsca największych konfliktów zbrojnych na świecie, ale podstawowym pytaniem, które stawia w swoich pracach to pytanie co po nich - co następuje po zakończeniu wojny. 

Jakub Śwircz, ekspert od fotografii, w audycji "Stacja Kultura" zaprasza również do Krakowa, gdzie 17 maja rozpoczyna się Miesiąc Fotografii. - Będzie to niezwykła impreza, dużo ważnych wydarzeń, bo w tym roku przypada dziesięciolecie imprezy - wyjaśnia i zwraca uwagę na ekspozycję prac Sally Mann.

- Nazwisko Sally Mann - dla wielu osób zafascynowanych fotografią to bardzo ważne nazwisko. To klasyczka fotografii, a jej zdjęcia są bardzo cenione. Wzbudziły też pewną kontrowersję - Sally fotografowała swoje dzieci, często nagie i często w bardzo dorosłych pozach - opowiada Śwircz. - W tej historii pojawiło się też FBI, które sprawdzało, czy Sally Mann przy tych zdjęciach nie przekroczyła dozwolonych granic - dodaje. 

Fotografka nie boi się trudnych tematów, mówi o przekraczaniu granic, o dzieciństwie i seksualności. Posłuchaj audycji "Stacji Kultura" i dowiedz się, jakie jeszcze projekty odnajdziemy w dorobku Sally Mann i które z nich zobaczymy w Krakowie.
(pj)

 

Czytaj także

Zdzisław Beksiński jak James Dean

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 12:10
Beksiński robił sobie zdjęcia a´la agent Secret Service lub James Dean. Jeden z najbardziej pesymistycznych malarzy lubił odważną, awangardową fotografię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Beyer - pierwszy fotograf Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 18:00
Był prekursorem reportażu ulicznego. W latach 50. XIX wieku portretował ulice stolicy: procesje kościelne, wojsko carskie na ulicach. - Fascynujące, że niektóre miejsca wyglądają tak samo dziś, jak i wtedy - mówią kuratorzy jego wystawy w Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto. Masa. Maszyna. Jak fotografowano budowanie PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 17:36
Robotnicy na Stadionie Dziesięciolecia na tych zdjęciach po prostu się obijają. Fotoreporterzy w PRL-u obserwowali jak budowano wielkie zakłady pracy, osiedla zamawiane przez Stalina.
rozwiń zwiń