Od gotyckiego horroru do jednookiego wojownika

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 12:00
W ubiegły weekend, w czasie inauguracji Euro 2012 dystrybutorzy najwyraźniej dali za wygraną, bo na kinowych ekranach pojawiły się tylko dwie premiery filmowe. Teraz będzie lepiej. Przed nami: "Montevideo, smak zwycięstwa", "Valhalla: Mroczny wojownik Avé" oraz "Szepty".
Audio
  • Premiery filmowe tygodnia: rozmowa z Michałem Walkiewiczem

Seria obrazków z cyklu: Jak hartowała się stal

"Montewideo, smak zwycięstwa" to film, który w Serbii i Czarnogórze okazał się hitem, ale zdaniem naszego eksperta, nie zafascynuje prawdziwych pasjonatów futbolu. – To bardzo sentymentalna, skąpana w barwach sepii opowieść o drużynie Jugosławii, która zagrała w pierwszych mistrzostwach świata, w Urugwaju w 1930 roku – opowiada Michał Walkiewicz z Filmwebu. – Wszyscy chłopcy są tam piękni, bramki też są piękne, a najważniejsze gole zdobywa się ciosem karate. Cała opowieść jest uproszczona, choć prawdziwi bohaterowie tej historii byli z pewnością ciekawszymi postaciami i na podstawie ich przeżyć można byłoby zrobić 11 filmów, a każdy byłby lepszy od "Montewideo”.

Zobacz trailer:

Szepty: próba ekshumacji gotyckiego horroru

Zdaniem naszego eksperta ten film to lepsza odsłona "Kobiety w czerni". – Mokradła, trup w szafie, tajemnica i przedziwne rekwizyty – wymienia Walkiewicz. – To film, który bazuje głównie na atmosferze, jest to bardzo dobrze zrobione kino gatunkowe, stylistycznie dopieszczone, a to spora wartość.

Mimo, że dla znawców gatunku film okaże się zapewne dość przewidywalny, nasz ekspert gwarantuje, że w czasie „jednej ze scen nogi staną się jak z waty”.

Zobacz trailer:

Valhalla: Mroczny wojownik

- Są tatuaże i Mads Mikkelsen jako Jednooki i bezimienny, więc już chyba nie można być bardziej cool – opowiada Walkiewicz. – Wyrusza na wyprawę z bandą "siepaczy" i… po prostu idą. Wbrew hasłom, którymi ten film się promuje, to dość kameralne kino, wyciszone i kontemplacyjne.

Zdaniem Walkiewicza, ten film nie jest najlepszym, co udało się nakręcić Nicolasowi Windingowi Refnowi, twórcy choćby hitowego obrazu "Drive".

Zobacz trailer:

Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z Michałem Walkiewiczem z audycji "Stacja Kultura"

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Spadkobiercy" poruszają, "Sponsoring" rozczarowuje

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:15
Jak co piątek zagladamy do kin. Swoich premier doczekali się m.in. "Spadkobiery" z nominowanym do Oscara George’m Clooneyem w roli głównej, głośny "Sponsoring" Małgośki Szumowskiej i przygodowa „Podróż na tajemniczą wyspę”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec i syn zamieniają się rolami

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 08:50
Od piątku w kinach wyświetlany jest "Lęk wysokości" - nagrodzony w Gdyni fabularny debiut Bartosza Konopki. To historia trzydziestoparoletniego dziennikarza u progu kariery i jego chorego psychicznie ojca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewna Śnieżka, piranie i bezbronny szympans, czyli filmowe premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 17:40
Historia Królewny Śnieżki z Charlize Theron w roli złej królowej i Kristen Steward, znaną z sagi "Zmierzch", Pirania 3DD, czyli atak krwiożerczych piranii w trójwymiarze do potęgi "D", a także "Projekt Nim", czyli film o tym, że ludzie są źli.
rozwiń zwiń