Od pikolaka do milionera

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 13:30
Tym razem przyjrzeliśmy się książkom poświęconym Czechom. Na intelektualny warsztat wzięliśmy "Gottland" Mariusza Szczygła oraz powieść "Obsługiwałem angielskiego króla" Hrabala.
Audio
  • ''Look na Book'' tym razem o Czechach w książkach ''Gottland" oraz "Obsługiwałem angielskiego króla".

Na pierwszy ogień wzięliśmy książkę Mariusza Szczygła pt. ”Gottland”. Jest to jeden z najlepszych przewodników po dwudziestowiecznych czeskich losach. Bohaterami "Gottlandu" są m.in. "idiota muzyki" Karel Gott, założyciel słynnej firmy obuwniczej Tomasz Bata, kochanka Goebbelsa czy wreszcie Zdeniek Adamec, młody chłopak, który spalił się na praskim placu Wacława.

- Wszystkie reportaże, które znalazły się w ”Gottlandzie” wcześniej zostały opublikowane w ”Dużym Formacie”. Tematem przewodnim jest kolaboracja, ale kolaboracja po czesku. Autor opisuje kilkanaście historii sławnych czeskich postaci – powiedziała w ”Stacji Kultura” Zofia Karaszewska z Bibliocreatio.

Na podstawie opisanych losów kilkunastu bohaterów czytelnik poznaje kawałek historii Czech związanych z okupacją, zarówno niemiecką, jak i sowiecką. Na uwagę zasługuje znakomity styl, konstrukcja reportażu, krótkie akapity oraz dużo ciekawych dialogów.

Drugą propozycją jest książka traktująca o czecholubstwie, czyli tzw. bohemofilii. Autorem powieści pt. ”Obsługiwałem angielskiego króla” jest Bohumil Hrabal. Autor znany z używania lokalnego, czeskiego humoru w swoich książkach. Hrabal potrafi się śmiać z wszystkiego.

- Książka opowiada o historii od pikolaka do milionera. Pokazuje burzliwe losy bohatera, który kolaboruje z Niemcami, pnie się z mozołem i uparcie na szczeblach kelnerskiej kariery - opowiedziała w radiowej Czwórce Sylwia Stano z Bibliocreatio.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w materiale dźwiękowym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czechów wymyślono, by poprawiali nam nastrój"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 08:53
- Czasami myślę, że Czechy mi się już przejadły, ale potem zaskakują mnie czymś nowym - mówi pisarz Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chajdas i Szczygieł: Jesteśmy samotni, jak Czesi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 09:09
Czy coraz częściej wstydzimy się okazywać emocje? Czy bez wiary jesteśmy skazani na samotność? Mariusz Szczygieł i Olga Chajdas opowiadają w Trójce o swojej sztuce teatralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: Kiedyś sobie zmienię tych Czechów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 15:08
Największy propagator kultury czeskiej w Polsce opowiedział w Czwórce o tym, skąd wzięła się jego miłość do naszych południowych sąsiadów i przy okazji zdradził jakim kolejnym narodem zajmie się w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska animacja na tegorocznym Festiwalu „Przemiany”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:00
Po raz pierwszy festiwal ”Przemiany’’ odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. W tym roku w programie zagości polska animacja, wszystko do sprawdzenia w dniach 1-9 września.
rozwiń zwiń