A gdyby tak Ziemia się zatrzymała?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 07:00
Na to pytanie w swojej bestsellerowej książce "Wiek cudów" próbuje odpowiedzieć Karen Thompson Walker. O jej debiutanckiej powieści mieliśmy okazję porozmawiać z samą autorką
Audio

Książka "Wiek cudów", to opowieść dorosłej Julii, która opowiada o historii z dzieciństwa, kiedy to dowiedziała się, że czas ulega wydłużeniu - ma to ogromne konsekwencje dla całego świata, Ziemia ma się w końcu zatrzymać. Po jednej stronie globu zaczyna panować wieczna noc, po drugiej ciągły dzień. Żeby ta opowieść była wiarygodna dla czytelników autorka zwróciła się o pomoc do naukowców.

- Sporo informacji udało mi się wyszukać samej, ale na koniec pokazałam ją fizykom, żeby ktoś sprawdził mi te najbardziej techniczne fragmenty książki. Eksperci pomogli mi poprawić to, co nie było wiarygodne w tej historii - mówiła Walker w rozmowie z Olgą Mickiewicz.

Historia Thompson Walker porównywana jest do katastroficznego filmu "Melancholia" Von Triera. Pisarka zdradza, że strach wymieszany z fascynacją zagładą istniejącego świata był w niej obecny od zawsze.

- Może to dlatego, że mieszkałam w Kalifornii. Tam naturalne katastrofy, a raczej strach przed nimi jest częścią  codziennego życia. Jako dziecko wyobrażałam sobie, co by było, gdyby wydarzyło się trzęsienie ziemi. Potem używałam tej samej części umysłu, żeby zaplanować jak działać w sytuacji zagrożenia - wspominała.

"Wiek cudów" okazał się wielkim sukcesem, został przetłumaczony na 26 języków. Na podstawie powieści powstaje już film. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lojalka w McDonaldzie i Złoty Lew w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 08:00
Studiował fizykę, filozofię i reżyserię. Pracował w McDonaldzie i bardzo chciał być pilotem. Wiosną przyszłego roku rozpocznie zdjęcia do dramatu psychologicznego "Głos wewnętrzny". Czy jest jeszcze coś, co może zaskoczyć w CV Krzysztofa Zanussiego?
rozwiń zwiń