"Obraz. Słowo. Tuwim”. Wszystko, co trzeba wiedzieć o twórcy "Lokomotywy"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:24
Projekt prezentowany w łódzkiej galerii Re:Medium inspirowany jest poematem Juliana Tuwima "Bal w Operze”.
Audio
  • Łódzki projekt poświęcony Julianowi Tuwimowi/ Stacja kultura (Czwórka)
Obraz. Słowo. Tuwim
"Obraz. Słowo. Tuwim”Foto: materiały promocyjne

W Czwórkowej audycji "Stacja kultura” gościliśmy kuratorkę wystawy Małgorzatę Dzięgielewską, która mówiła, że punktem wyjścia do stworzenia projektu jest Rok Juliana Tuwima, pisarza urodzonego i przez wiele lat mieszkającego w Łodzi oraz silnie z tym miastem związanego. Opowiadała ona, że projekt "Obraz. Słowo. Tuwim” tworzą trzy komplementarne części: wystawa malarstwa, spektakl happeningowy i film animowany. Wszystkie są inspirowane postacią oraz twórczością Tuwima.
- Siedem obrazów, które zaprezentujemy na wystawie, powstały do wybranych przez nas fragmentów z poematu. Artyści mieli za zadanie namalowanie swoich interpretacji. Obrazy są bardzo różne, gdyż zaprosiliśmy do tego projektu różnorodnych twórców - tłumaczyła Małgorzata Dzięgielewska.
Spektakl happeningowy to poemat "Bal w Operze” przetransponowany przez reżysera Marka Strąkowskiego na język współczesnego teatru, w którym siedmioro aktorów odegra etiudy inspirowane tekstem Tuwima. - Spektakl ma za zadanie angażować publiczność, przez co będzie ona swego rodzaju współtwórcą - podkreślała Małgorzata Dzięgielewska.

Materiałem wyjściowym do realizacji filmu animowanego "Panoptykon” stały się przygotowane do projektu obrazy. - Myślę, że będzie on interesujący. Jest klamrą spinającą cały ten projekt - polecała kuratorka wystawy.

Wystawa otwarta jest do 5 października.

pp

Czytaj także

Kosmiczna przyszłość na festiwalu "Przemiany"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 13:40
W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu "Przemiany", w Centrum Nauki Kopernik zostanie zaprezentowana wystawa "Power to the people”. Jest to przegląd nowych metod cyfrowej fabrykacji i próba spojrzenia na to, jak zmieni ona nasze codzienne życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice: wystawa o pacyfikacji kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 14:29
Plenerowa wystawa pokazująca historię strajku w kopalni "Wujek" została otwarta w Katowicach. Na 24 planszach znalazły się między innymi artykuły z ówczesnych gazet oraz fotografię przedstawiające sylwetki 9 górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"In God We Trust". Nowa wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 13:31
Fotografia Davida LaChapelle'a prezentująca amerykańskiego rapera Kanye Westa w koronie cierniowej oraz praca Michaela Murphy'ego, czyli głowa Jezusa skonstruowana z figurek żołnierzyków - to tylko niektóre z kontrowersyjnych eksponatów wystawy "In God We Trust", którą od piątku będzie można zobaczyć w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń