"Kamienie na szaniec" - film, o którym trudno będzie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:00
Choć film "Kamienie na szaniec" jeszcze nie powstał, już mówi się o nim dużo i dobrze. - Praca na planie nie była łatwa, ani lekka - mówią zgodnie młodzi aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, wcielający się w postaci "Rudego" i "Zośki".
Audio
  • Aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek o realizacji filmu "Kamieni na szaniec" (Czwórka/Stacja Kultura)
Tomasz Ziętek i Marcel Sabat w Czwórce
Tomasz Ziętek i Marcel Sabat w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek do "Kamieni na szaniec" dostali się, jak sami mówią "uczciwie". - Byliśmy na castingach pięć razy - wspominają goście Czwórki. - Ostatecznie udało nam się dostać role "Rudego" i "Zośki".

Film będzie pokazywał życie młodych mieszkańców Warszawy w trzech odsłonach. - Pierwsza to przedstawienie życia młodych chłopaków w zwykłej codzienności, czyli umawiania się, chodzenia na ogniska. To pełne poczucia humoru życie. Do momentu, aż "Rudy" zostaje porwany - opowiada Marcel Sabat, odtwarzający w filmie rolę Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego. - Kolejna część filmu to czas, gdy wszyscy skupiają się wyłącznie na odbiciu kolegi. Trzecia, to ukazanie depresji, ceny, jaką przyszło im zapłacić za to, że są żołnierzami.

Jak przyznają młodzi aktorzy, praca na planie filmowym nie była ani łatwa, ani lekka. - Przychodziłem dwie godziny wcześniej niż pozostali - wspomina Tomasz Ziętek, wcielający się w postać Jana "Rudego" Bytnara. - Musiałem poddawać się żmudnej charakteryzacji, bo bardzo realistycznie odtwarzane były sceny tortur. Z minuty na minutę z moim bohaterem było coraz gorzej i to chcieliśmy pokazać.

I choć "Rudy" to postać legendarna, Ziętek nie chciał poddać się "zbiorczym wyobrażeniom" o nim. - Starałem się tym nie kierować - mówi gość "Stacji Kultura". - Nie mógłbym im zresztą sprostać, bo każdy ma swoją definicję "Rudego" i każdy wyobraża go sobie inaczej.

W filmie zobaczymy plejadę polskich gwiazd kina, m.in. Andrzeja Chyrę, Mariana Dziędziela, Artura Żmijewskiego, Krzysztofa Globisza, Olgierda Łukaszewicza i Danutę Stenkę. Premierę "Kamieni na szaniec" zaplanowano na wiosnę 2014 roku.

(kd)

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graham Masterton: nie wierzę w duchy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:16
Fantastyka grozy rządzi się swoimi prawami. W książkach i filmach tego gatunku niczym niezwykłym nie są nadprzyrodzone zjawiska - duchy, wampiry, upiory i demony. Mistrz horroru, pisarz Graham Masterton zdradził Czwórce, czego najbardziej boją się ludzie i w jaki sposób sterować ich lękami.
rozwiń zwiń