Literatura jak film, czy film jak literatura?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:02
Literaci w Studiu Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich to wyjątkowy na skale światową eksperyment, a także powrót do dobrych tradycji polskiego filmu z czasów Tadeusza Konwickiego i Ernesta Brylla. O tym, na czym ten wyjątkowy projekt polega, w "Stacji Kultura" opowiadają dziennikarka Justyna Sobolewska oraz pisarz Jakub Małecki.  
Audio
  • Justyna Sobolewska i Jakub Małecki o literaturze i filmie (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fabio Pagani/Shutterstock.com

Zespół literacki stworzony przy Studiu Munka to Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Jakub Małecki, Grzegorz Uzdański oraz Aleksandra Zielińska, którzy z inicjatywy dyrektora artystycznego studia Jerzego Kapuścińskiego od 1 marca współpracują z młodymi reżyserami nad stworzeniem ich debiutanckich filmów. - Tak kiedyś było. Pisarze ściśle współpracowali z filmowcami. Ich rola polegała na patrzeniu na scenariusze literackim okiem, tak żeby one dobrze brzmiały - przekonuje Justyna Sobolewska. - Sądzę, że młodzi reżyserzy są bardzo zadowoleni, że ktoś będzie nad nimi czuwał - dodaje Jakub Małecki.

Posłuchaj też:
sylwia chutnik pap 1200.jpg
Kreatywne umysły od kuchni. Jak pracują twórcy?

Jak wyjaśniają Czwórkowi goście, wybór pisarzy do tego projektu jest nieprzypadkowy. - Zaproszeni pisarze są wszechstronni. Aleksandra Zielińska pracuje w aptece, a Natalia Fiedorczuk-Cieślak wyszła ze świata muzycznego i dobrze czuje rytm. Z kolei Grzegorz Uzdański to kameleon - potrafi imitować każdy styl. W książkach Jakuba Małeckiego natomiast są pełne napięcia kameralne sceny - mówi Justyna Sobolewska. 

Eksperyment współpracy literatów z filmowcami będzie trwał przez rok, a jego efektem mają być nowe filmowe produkcje. Jak przebiegło pierwsze spotkanie młodych reżyserów z pisarzami oraz czym się różni pisanie scenariusza od powieści - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Justyna Sobolewska (dziennikarka), Jakub Małecki (pisarz)  

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kd

Czytaj także

Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
W Czwórce, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna, Izabela Wójcik opowiadała, między innymi o liście kandydatów do tegorocznych nagród - figuruje na niej aż 50 filmów. Czy 2016 rok był dobry dla polskiej kinematografii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Herberta. "Dla odważnych i bezkompromisowych"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 16:20
- Hip-hop to bardzo ciekawa gałąź współczesnej poezji. Nie jestem pewna, czy raperzy mieliby szansę otrzymać Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, ale moglibyśmy pomyśleć o innym wyróżnieniu - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Z. Herberta.
rozwiń zwiń