Czułość dla ludzi w opowiadaniach "Życia Lali"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 14:04
- "Lalę" napisałem pomiędzy 2000 a 2002 rokiem. To powieść o mojej babci Helenie Karpińskiej, której życie pokazuje, co się z nami działo w XX wieku - mówi w Czwórce pisarz Jacek Dehnel.
Audio
  • Jacek Dehnel o pracy nad "Życiem Lali" (Stacja Kultura/Czwórka)
Jacek Dehnel i Kasia Dydo w Czwórce
Jacek Dehnel i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

"Lala" to stworzony przez wnuka portret Heleny Karpińskiej przez pryzmat opowieści, które snuła przez całe życie. Natomiast w wydanej w końcu marca książce "Życie Lali. Przez nią samą opowiedziane", bohaterka mówi do nas własnym głosem. Tutaj Jacek Dehnel był przede wszystkim redaktorem. - Dokonałem wyboru tekstów, jestem też autorem ich układu. Ingerowałem w nie tak, jakby to robił redaktor. Moja babcia jest w końcu prawie 100-letnią debiutantką - opowiada pisarz.

Jacek Dehnel "Lala" to powieść uniwersalna, o Polsce XX wieku, o polskiej inteligencji, ale też o chorobie i odchodzeniu bliskiej osoby w rodzinie

Czym zatem "Życie Lali" jest? To kolaż opowiadań, słuchowisk radiowych i miniatur autorstwa Heleny Karpińskiej. - Wiedziałem, że babcia  pracowała w radiu, że spisywała swoje historie i tworzyła słuchowiska radiowe - wspomina Jacek Dehnel. - Gdy likwidowaliśmy mieszkanie po dziadkach, okazało się, że tekstów jej autorstwa jest mnóstwo, a wśród nich recenzje, felietony, a nawet opowiadania science fiction - dodaje.

W rozmowie z Katarzyną Dydo artysta opowiada też o szczegółach pracy redakcyjnej, czemu zamieścił w tomie jeden tekst własnego autorstwa oraz jak aktualne są opowiadania Heleny Karpińskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jacek Dehnel (pisarz)

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kul

   

 

Czytaj także

Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:32
- Samodzielne czytanie buduje poczucie niezależności i pewności siebie. Czytając i identyfikując się z bohaterami dziecko buduje zaufanie wobec siebie - przekonuje w Czwórce Sylwia Stano, współtwórczyni internetowego programu "Książniczki" i propagatorka kampanii społecznej "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
rozwiń zwiń