Siostrzeństwo. Od Stryjeńskiej do Piskorskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:30
Zofia Stryjeńska w męskim przebraniu studiowała na ASP, Liliana Piskorska dziś pisze o sobie, że jest nieheteronormatywną lesbijką. Prace obu artystek zobaczymy na wystawie "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet", w warszawskiej galerii DESA Unicum. 
Audio
  • Kuratorki ekspozycji "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet" opowiadają o wystawie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/3dman_eu

- Od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, żeby pokazać zjawisko sztuki kobiet w ogóle. Zaprezentować je jako osobny fenomen, dzięki któremu możemy przeczytać historię tego, jak artystki w sztuce polskiej zdobywały swoje pozycje przez lata - mówi kuratorka projektu. 

dziary 1200.jpg
Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Goście Kasi Dydo podkreślają, że ostatnie lata to czas, gdy możemy obserwować szereg rekordów popularności polskich artystek na arenie międzynarodowej. Do kanonu weszły prace Aliny Szapocznikow, odkrywana jest Erna Rosenstein. Ekspozycja "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet" jest też pytaniem na ile sztukę prezentowanych artystek, w tym Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Natalii LL, czy Doroty Nieznalskiej, możemy interpretować jako feministyczną. Kto działał w nurcie feminizmu? - Wątki feministyczne można odnaleźć u wielu. To kobiety odważnie wyrażające siebie - mówi gość Kasi Dydo. 

Wystawa zostanie otwarta 28 sierpnia. 69 prac można będzie oglądać aż do 13 września, kiedy to odbędzie się pierwsza aukcja sztuki feministycznej. Jakie prace można będzie kupić? Czy ekspozycja jest spięta klamrą czasu? Jakie szczególne wydarzenie towarzyszy wystawie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: kuratorki projektu Izabela Rusiniak, Dyrektor Departamentu Projektów Aukcyjnych oraz Katarzyna Żebrowska, Straszy Specjalista w DESA Unicum

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 11.15

pj/kul

Czytaj także

"Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 12:01
Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą spędzania wolnego czasu. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od kontynetu, języka, czy poziomu rozwoju społeczności taka aktywność była bardzo ważnym elementem rozwoju kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska sztuka współczesna - od Wisły po Lidzbark Warmiński

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:30
Bohaterowie z innej galaktyki na płótnach nawiązujących do malarstwa Chełmońskiego i creepy obrazy na Zamku w Lidzbarku Warmińskim - co w czerwcu będzie słychać w polskich galeriach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń