"Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 12:01
Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą spędzania wolnego czasu. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od kontynetu, języka, czy poziomu rozwoju społeczności taka aktywność była bardzo ważnym elementem rozwoju kultury. 
Audio
  • Gry i zabawy z różnych zakątków świata na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/8084625

arobal 1200 mat pras.jpg
Arobal. Sumak i blekot w rysunku o krągłej kresce

Dorota Pasek i Dominika Kosowska-Janik z Muzeum Azji i Pacyfiku na antenie Czwórki przekonywały, że zabawa jest wpisana w naturę człowieka. O tym, w jaki sposób kształtowała się w różnych kulturach możemy przekonać się odwiedzając wystawę "Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". - W muzeum stworzyliśmy przestrzeń, która angażuje widza. Dzięki niej może wziąć udział w grach z różnych zakątków świata. Nie jest jedynie biernym obserwatorem zebranych eksponatów - wyjaśniały. 

Przedstawicielki muzeum przekonywały, że niezależnie od kontynentu i okresu, w jakim gra powstała będziemy w stanie zrozumieć i szybko nauczyć się jej zasad. - Przybliżamy zabawy pochodzące m.in. z Chin, Meksyku, Indii, Peru, ale także Indonezji, Sri Lanki, Tajlandii czy Wietnamu. Choć wywodzą się z różnych kręgów kulturowych tak naprawdę niewiele różnią od tych, które znamy z dzieciństwa - opowiadały.

Czym jest filipińskie Piko? Na czym polega "gra w woreczki"? Co wspólnego z francuskim dworem królewskim ma japońska gra kendama? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dorota Pasek i Dominika Kosowska-Janik z Muzeum Azji i Pacyfiku

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:00
- Niedawno w norweskim systemie budownictwa zaszło wiele zmian. System mocno się komercjalizuje i tak jak w Polsce buduje się dużo, szybko i tanio. Społeczeństwo norweskie zaczęło buntować się przed tak szybkimi zmianami urbanistycznymi - opowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krzyczałem, a kiedy krzyczałem, pękały rzeczy cenne"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:31
Tytuł wystawy, zaczerpnięty z powieści "Blaszany bębenek" autorstwa urodzonego w Gdańsku laureata literackiej Nagrody Nobla, Güntera Grassa, jest zapowiedzią ogólnej idei, wypływającej z tego dzieła literackiego, a przyświecającej pokazowi w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: eksperymenty z dźwiękiem i sztuka, która zaczęła się od jajka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:13
Odwiedzający Rio de Janeiro powinni zajrzeć do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAC). Futurystyczny budynek zaprojektowany przez brazylijczyka Oscara Niemeyera został uznany jako jeden z architektonicznych cudów świata. 
rozwiń zwiń