Polecamy książki. Louisa May Alcott i "Małe kobietki"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 14:49
Na ekrany kin wszedł właśnie film w reżyserii Grety Gerwig pt. "Małe kobietki". Ale jak mówiła Kinga Michalska, warto sięgnąć także po książkę o tym samym tytule, autorstwa Louisy May Alcott.
Audio
  • O książce "Małe kobietki" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Małe kobietki
Okładka książki "Małe kobietki" Foto: mat. pras.

oficer i szpieg 1200.jpg
Polecamy książki: "Oficer i szpieg" Roberta Harrisa

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Kobieta wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. - Ta powieść, trochę autobiograficzna, niedoceniana była przez kolejnych wydawców - opowiadała Kinga Michalska. - Napisana została w 1868 roku i dziś wydaje się dość moralizatorska. Jednak najważniejsze jest tu wspaniałe rozróżnienie czterech charakterów. Każda z sióstr jest inna, ale ich rozterki i młodzieńcze dylematy - choć są charakterystyczne dla ówczesnej epoki - nie odbiegają specjalnie od tych współczesnych. Autorka pokazuje, że każdy może znaleźć w życiu drogę na miarę swoich możliwości - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Louisa May Alcott napisała "Małe kobietki" na podstawie własnych doświadczeń. - Siostra Jo to rozwichrzona chłopczyca, która od przyjęć i herbatek woli bieganie po lesie i czytanie książek. To ona "odziedziczyła" najwięcej cech autorki, Louisy May Alcott - tłumaczyła Kinga Michalska.  

Ten klasyczny już utwór doczekał się licznych adaptacji filmowych, a ostatnia polską premierę miała 31 stycznia. W rolach głównych występują Saoirse Ronan, Emma Watson, Laura Dern, Meryl Streep, czy Timothee Chalamet.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 11.40

kd/ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: "Oficer i szpieg" Roberta Harrisa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:52
"Oficer i szpieg" to oparty na faktach thriller polityczno-szpiegowski. - To także uniwersalna opowieść o tym, jak jeden człowiek może zmienić bieg historii - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń