Polecamy książki - "Testamenty" Margaret Atwood

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 13:49
- Margaret Atwood chciała pokazać straszliwy reżim, który jednak można obalić dzięki sile jednostek - mówi Kinga Michalska o książce "Testamenty" Margaret Atwood.
Audio
  • O książce "Testamenty" Margaret Atwood opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okł. książki Testamenty
Okł. książki "Testamenty"Foto: mat. pras.

małe kobietki 1200.jpg
Polecamy książki. Louisa May Alcott i "Małe kobietki"

Margaret Atwood po ponad trzydziestu latach powraca do swojej najsłynniejszej powieści - "Opowieść Podręcznej". Zdaniem Kasi Dydo, prowadzącej audycję, to historia "szokująca i nieoczywista", "opowieść o świecie totalitarnym". - Sama Margaret Atwood zarzekała się przez trzy dekady, że nie wróci do tamtego świata, że dla niej ta tematyka została zamknięta. Jednak to zrobiła - tłumaczyła zaś Kinga Michalska. - Jej Gilead to świat, w którym kobiety pozbawione są wszelkich praw, i - jako kolejne pokolenie - nie pamiętają innej rzeczywistości, brakuje jedzenia, rodzą się zdeformowane dzieci. W tej odsłonie poznajemy Gilead z perspektywy trzech bohaterek: ciotka Lidia to surowa i okrutna funkcjonariuszka Gileadu oraz młoda Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej i Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Kinga Michalska opowiadała także o życiu słynnej pisarki, która za "Testamenty" zdobyła Nagrodę Bookera. – Jest też aktywistką społeczną, działa na rzecz zarówno praw kobiet, jak i ekologii. W wywiadach często podkreśla z przekąsem, że postanowiła pisać już w wieku sześciu lat. A gdy w liceum mówiono jej, że powinna rzucić pisarstwo i znaleźć dobrego męża, to tylko utwierdziło ją w przekonaniu, co dokładnie powinna pisać: książki o tematyce okołofeministycznej - tłumaczyła Kinga Michalska. - Dziś to pisarka, której głos z pewnością się liczy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 11.40

kd

Czytaj także

"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. John Boyne "Nawiedzony dom"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:35
"Nawiedzony dom" to, jak mówi Kinga Michalska, niekonwencjonalny kryminał, który nawiązuje do klasycznej powieści grozy. John Boyne celowo bawi się tradycjami literackimi i zabiera swoich czytelników w zupełnie nową, ekscytującą podróż… z duchami w tle.
rozwiń zwiń