Antropocen - studencki obraz człowieka i przyrody

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 14:33
W Krakowie w galerii Re została otwarta wystawa "Antropocen". To prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jenoche

Obiekty, fotografie, wideo oraz instalacje są inspirowane terminem "antropocen". W 2000 roku Paul Crutzen, holenderski chemik i meteorolog, laureat Nagrody Nobla, ukuł taką nazwę dla obecnej epoki geologicznej. "Antropocen" określa świat, którego ekosystem został – najprawdopodobniej nieodwracalnie – zmieniony przez człowieka. Równocześnie jednak właśnie w tej epoce człowiek zaczyna uświadamiać sobie niepokojące skutki swojej działalności.


Posłuchaj
09:48 czwórka stacja kultura 2.11.2020.mp3 O wystawie "Antropocen" opowiada Mirosława Bałazy, kurator ekspozycji (Stacja kultura/Czwórka)

  

- Właśnie temat antropocenu został zaproponowany studentom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - mówi kuratorka Mirosława Bałazy. - Prace nad wystawą zaczęliśmy tuż przed lockdownem, czyli w marcu. Studenci otrzymali propozycję podjęcia tematu. Bardzo szybko okazało się że muzeum musi zostać zamknięte. Pozostała nam współpraca mailowa i telefoniczna, co na pewno wpłynęło na charakter prac studentów. Od maja spotykaliśmy się w małych gronach. Były to duże utrudnienie, szczególnie w tej pracy, gdy niezbędna jest aranżacja przestrzeni w konkretnej galerii - galerii Re - dodaje. 

Kuratorka Mirosława Bałazy wyboru prac dokonała wspólnie z profesorem Tutajem. Razem też zaaranżowali sale ekspozycji. 

- Tak się złożyło, że wybrałam 11 prac 12 artystów - są to fotografie, obiekty, wideoinstlacje - mówi gość Michała Piwowarka. - Interesowało mnie jak odnoszą się do tematu, chciałam też stworzyć opowieść o antropocenie, w tej konkretnej przestrzeni.

Relacja człowieka i przyrody, współzależności, które się miedzy nimi wytwarzają wybrzmiewa w tej wystawie Mirosława Bałazy


Sprawdź także:

Na wystawie Antropocen | Anthropocene w galerii Re prezentujemy prace studentów Akademia Sztuk Pięknych im. Jana...

Opublikowany przez MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art Niedziela, 1 listopada 2020

W wystawie udział biorą następujący artyści: Gabriela Iwan, Erwin Jeneralczyk, Fryderyk Kądziela, Marianna Krzysztofik, Wojciech Kuszaj, Sylwia Marszałek-Jeneralczyk, Aleksandra Nenko, Anna Oramus, Katarzyna Partyka-Smalcerz, Anna Plugatariov, Marta Stefaniak, Weronika Świętek.

- Studenci przyglądają się temu jak jest. Obserwują zagrożenia wynikające z tego destrukcyjnego wpływu człowieka. W wystawie widać refleksję związana z utratą bliskości miedzy człowiekiem, a naturą - mówi kuratorka.  

Wystawę można oglądać do 14 marca w krakowskiej galerii Re. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Mirosława Bałazy (kuratorka)

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Warszawska Praga - kraina rzemiosła i otwartych studenckich głów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:00
Muzeum Warszawskiej Pragi i Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie łączą siły. Powstała cicha i dobra wystawa, osadzona w praskim i rzemieślniczym kontekście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: świat przyszłości, fajerwerki i memy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:40
Nie trzeba wyruszać w świat, żeby obejrzeć najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Co tydzień udowadnia to Ada Janiszewska przezentując autorski przegląd propozycji ze świata sztuki.
rozwiń zwiń