Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć online?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:00
Nadrabianie kulturalnych zaległości najlepiej rozpocząć w ferie, zwłaszcza, że w kulturze online nie obowiązują obostrzenia i możemy w dowolnycm czasie przenieść się w dowolne miejsce. Na przykład do galerii i muzeów na drugim końcu świata.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dmytro Buiansky/shutterstock.com

Posłuchaj
08:44 CZWORKA Stacja Kultura - galerie 06^.01.2021.mp3 Po galeriach na świecie oprowadza Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 Scenariusze przyszłości w Minneapolis

Walker Center Art to muzeum sztuki współczesnej w Minneapolis, w stanie Minnesota. W tamtejszej kolekcji znajdują się m.in. dzieła Pabla Picassa oraz Henty'ego Moora. - Z powodu pandemii muzeum jest zamknięte, ale na swojej stronie prezentuje cykl filmów o sztuce, m.in. o wystawie "Designs for Different Futures" - opowiada dziennikarka Ada Janiszewska. - Ekspozycja bada rolę projektantów w kształtowaniu sposobu, w jaki myślimy o możliwej przyszłości. Składa się z kilkudziesięciu dynamicznych prac, które dotyczą wyzwań i możliwości, jakie ludzie mogą napotkać w nadchodzących latach.

Merger / Keiichi Matsuda

Girlhood w Waszyngtonie 

"Młodym kobietom często mówi się, że są zrobione z cukru, przypraw i wszystkiego, co dobre' - to jedno z haseł towarzyszących wystawie "Girlhood. It is complicated" w Nardowowym Muzeum Historii Amerykańskiej. - Historia pokazuje jednak, że jesteśmy stworzone z nieco trwalszych materiałów - śmieje się rozmówczyni Kasi Dydo. - Od Helen Keller po Naomi Wadler dziewczyny przemawiały, rzucały wyzwanie oczekiwaniom i znajdowały się na pierwszej linii zmian społecznych. Przez całe ich życie to, co to znaczy być dziewczyną - i kobietą - zawsze było częścią amerykańskiej rozmowy. Wystawa przedstawia nieoczekiwane historie z okresu dziewczęcego, angażując widzów w aktualne rozmowy o historii kobiet.

NMAH Presents: Girlhood (It's Complicated) Virtual Opening Event / Exactly Agency

Złoty wiek arabskiej sztuki w Paryżu

Instytut Świata Arabskiego z siedzibą w Paryżu składa hołd kobietom, które stworzyły "złoty wiek" arabskiego kina i muzyki. - Na wystawie "Divas from Oum Kalthoum To Dalida" możemy podziwiać legendarne artyski, ponadczasowe ikony, silne kobiety, pionierki awangardy. Ta ekspozycja to prawdziwy dowód miłości do wszystkich aktorek i piosenkarek, które brały udział w ewolucji powojennych społeczeństw arabskich i które do dziś pozostają idolkami dla wszystkich. Oum Kalthoum, Warda al-Djazaïria, Asmahan, Fayrouz, Laila Mourad, Samia Gamal, Souad Hosni, Sabah, Dalida. Historie wszystkich tych kobiet znajdziemy teraz w jednym miejscu - podsumowuje Janiszewska. 

Dalida "Laissez Moi Danser" / Dalida Mirage

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Galerie na świecie: fotograf z Pulitzerem, sztuka Edo i Hockney-buntownik

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:30
Centrum Sztuki w Seulu postanowiło przypomnieć prezentowaną już w Korei wystawę "The Pulitzer Prize Photographs", która jak dotąd przyciągnęła 500 000 widzów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Jakie wystawy warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:50
W Tate Muzeum w Londynie zobaczymy prace jednej z najważniejszych brytyjskich malarek młodego pokolenia. W Kalifornii poczujemy klimat paryskiej dekadencji, a w Oslo będziemy świętować Boże Narodzenie.  
rozwiń zwiń