Siła kobiecości w obrazach artystów i artystek

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:42
- Zawsze brakowało mi historii o kobietach. Historia sztuki, historia designu, kultury widziana i opowiedziana z perspektywy kobiety i o kobiecie to stosunkowo nowa sprawa - mówi Małgorzata Czyńska, autorka "Kobiet z obrazów". - Odszukiwanie tych biografii, przywracanie kobietom należnego im miejsca w historii sztuki wydawało mi się najbardziej interesujące - dodaje. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

sztuka galeria wystawa 1200.jpg
Na ten wzrost rynek sztuki czekał od lat


Kobiety na obrazach były matkami, kochankami, boginiami, aż w końcu same sięgnęły po farby i malowały swe autoportrety. Nietrudno wymienić te, które dały początek najsłynniejszym obrazom w historii sztuki. 


Posłuchaj
10:22 czwórka faktofonia 6.12.2020.mp3 O kobietach w malarstwie i książce "Kobiety z obrazów" opowiada jej autorka Małgorzata Czyńska (Faktofonia/Czwórka)

 

- Od początku swego zainteresowania historią sztuki szukałam opowieści o ludziach - mówi gość Agaty Nowotnik. - Znajdujemy wiele książek i biografii poświęconych malarzom, architektom czy innym projektantom. Zawsze brakowało mi historii o kobietach - dodaje

Malarki malowały swe autoportrety, ale też korzystały z usług modelek. - W sposób zgodny z ich charakterem, temperamentem, ekspresją artystyczną, trendami w sztuce dawały wyraz swej kobiecości - mówi Małgorzata Czyńska i przywołuje obraz Tamary Łempickiej  "Autoportret w zielonym bugatti". - Jest też Frida Kahlo ze swym flirtem z surrealizmem, ale jednocześnie po prostu ze stylem bardzo własnym, który pozwalał jej opowiedzieć historię swego życia, cierpienia - dodaje. - I obrazy i historie są bardzo różne. 

Posłuchaj także:

shutterstock_1200 luwr.jpg
Francja zwróci byłym koloniom skradzione dzieła sztuki

Małgorzata Czyńska w swej książce zaprezentowała 16 portretów kobiet. Są to malarki, modelki, muzy, inspiratorki artystów, ale też często ich kochanki czy partnerki w życiu. - Okazuje się, że im silniejsza więź, tym efekt dużo bardziej wyrazisty, zapadający w pamięć i historię sztuki - zauważa ekspertka. 

Naga dama

- Przez wieki ewolucja obecności nagiej kobiety w sztuce działa się bardzo opornie i bardzo powoli. To też było związane z sytuacją społeczną czy religijną - zauważa Małgorzata Czyńska. - Akt w sztuce to bardzo świeża sprawa. Kobiety były inspiracją dla artystów, powodowaną i pewnym dreszczykiem erotycznym i anatomią, która była bardzo interesująca. Ciekawe jest to, że kobiecy akt był prezentowany pod przykrywką tematu biblijnego albo religijnego - łatwiej było przedstawić nagą pierś bogini Ateny czy Marii Panny, niż realnej kobiety. Dlatego też akty prezentowane przez Maneta budziły tak wielkie oburzenie - dodaje. 

Bez problemu wymieniamy nazwiska wielkich malarzy. Warto wiedzieć, że i dla Leonarda da  Vinci, Egona Schiele czy Salvadora Dali i wielu innych, kobieta była niewyczerpanym źródłem inspiracji. 

Osobisty wybór

Praca Małgorzaty Czyńskiej nad książką rozpoczęła się od fascynacji Misią Godebska, muzą i modelką wielu artystów, która pomagała też Coco Chanel w jej karierze. - Byłam niesamowicie ciekawa tej muzy - przyznaje autorka. - Niektóre z opisanych kobiet przychodziły do mnie poprzez lektury, niektóre zauważyłam w malarstwie, na obrazach. Byłam ciekawa ich historii. Dzieło jednak powinno bronić się samo, choć warto poznać historię tego, które nas "zatrzyma". Dla mnie opowieść o artystkach, modelkach, muzach, żonach, inspiratorkach jest dopełnieniem obrazu. 


***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Gość: Małgorzata Czyńska (autorka książki "Kobiety z obrazów")

Data emisji: 6.12.2020

Godzina emisji: 16.07

pj

Czytaj także

Targowisko Sztuki - tam poznasz klienta i odpowiesz na dziwne pytania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:36
- Targowisko Sztuki jako wydarzenie dla studentów jest dosyć wyjątkowe - Zuza Jankowska, absolwentka grafiki. - Często jest to pierwsza szansa na to, by sprzedać pracę i móc skontaktować się z odbiorcami - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polish Art Now. Kolekcjoner Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 16:00
- W pandemii ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich środków. Rosną ceny złota oraz dzieł sztuki - opowiada kolekcjoner Michał Borowik. - Sztuka współczesna charakteryzuje się tym, że na razie jest w przystępnej cenie. Trzeba tylko wiedzieć, w których artystów zainwestować. 
rozwiń zwiń