Galerie na świecie i w sieci. Jakie wystawy warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:50
W Tate Muzeum w Londynie zobaczymy prace jednej z najważniejszych brytyjskich malarek młodego pokolenia. W Kalifornii poczujemy klimat paryskiej dekadencji, a w Oslo będziemy świętować Boże Narodzenie.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Tirien/shutterstock.com

Moje malarstwo idzie w parze z muzycznymi inspiracjami, z nieoczekiwanie poruszającymi mnie fragmentami dźwięku Lynette Yiadom-Boakye  

Enigmatyczne portrety Lynette Yiadom-Boakye

Pochodząca z Ghany Lynette Yiadom-Boakye w swojej twórczości odnosi się do kwestii tożsamości rasowej, cielesności, władzy i seksualności. Jej znakiem rozpoznawczym są portrety, na których kreśli tajemnicze postaci w niepokojącej mrocznej scenerii, oderwane od konkretnej czasoprzestrzeni oraz stereotypowych referencji kulturowych. - I to właśnie te obrazy możemy oglądać w londyńskim Tate na wystawie "Fly In League With The Night" - najobszerniejszej jak dotąd prezentacji prac artystki - opowiada dziennikarka Ada Janiszewska.

Lynette Yiadom-Boakye | Turner Prize Nominee 2013 | TateShots / Tate

Czerpiąc z różnorodnych tradycji malarstwa europejskiego Yiadom-Boakye skupia się na psychologicznym studium swoich bohaterów oraz bohaterek i zachęca widza, by sam tworzył ich historie. 

Posłuchaj
08:06 [CZWORKA]Stacja Kultura 16 grudzień 2020 galerie.mp3 Wystawy na świecie ogląda i poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ulotne chwile la belle époque

Działające w Pasadenie, w stanie Kalifornia Norton Simon Museum swoje zbiory zawdzięcza przedsiębiorcy Nortonowi Simonowi (1907–1993), który przez 30 lat zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki, zarówno europejskiej (od renesansu do czasów współczesnych) jak i azjatyckiej. - Teraz można tam oglądać wystawę "By Day & by Night: Paris in the Belle Époque" - mówi autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Prezentowane na niej eksponaty celebrują ducha sztuki i kultury Paryża w jednej z najpiękniejszych epok. Portretowanie tętniącej życiem metropolii zachęcało ówczesnych artystów do nieformalności i nowego rodzaju uwagi na ulotne chwile. Stąd na wystawie obecność sztuki Henri de Toulouse'a-Lautreca i Edgara Degas. 

Zobacz także:

"God jul" z Oslo

Jeśli natomiast ktoś szuka w sieci wystaw w świątecznym klimacie powinien zajrzeć na stronę galerii Kunstnerforbundet w Oslo. - Ta prowadzona przez artystów galeria jest najstarszym takim miejscem w Skandynawii. Są tutaj i nowe prace, ale też dawne skarby sztuki norweskiej, duńskiej, szwedzkiej i fińskiej. Warto je obejrzeć w świątecznej odsłonie, która czasami może zaskoczyć - dodaje Ada Janiszewska.

De Naive // Christmas @Kunstnerforbundet / Harald Beharie

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 10.13

kul

Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: fotograf z Pulitzerem, sztuka Edo i Hockney-buntownik

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:30
Centrum Sztuki w Seulu postanowiło przypomnieć prezentowaną już w Korei wystawę "The Pulitzer Prize Photographs", która jak dotąd przyciągnęła 500 000 widzów. 
rozwiń zwiń