Kultura

Lem - człowiek wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 09:53
Przewidział powstanie internetu, inżynierii genetycznej czy rzeczywistości wirtualnej. Nakład jego książek to ponad 30 milionów egzemplarzy na całym świecie. Dziś mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema.
Audio
  • Stanisław Lem o swoich hipotezach - nagranie archiwalne
  • Stanisław Lem o swoim największym zmartwieniu - nagranie archiwalne.
  • Stanisław Lem o przyznaniu mu tytułu honoris causa - nagranie archiwalne.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku. Był pisarzem, filozofem, futurologiem, autorem książek science-fiction, jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskim twórcą.

Uważany za odnowiciela powieści fantastyczno-naukowej, poszerzył jej tematykę o problemy humanistyki, a także refleksje nad skutkami rozwoju nauki i techniki. Główna część dorobku pisarskiego Lema obejmuje dzieła z dziedziny filozofii i futurologii. Są poświęcone rozważaniom na temat technologii i natury inteligencji. Wiele miejsca w jego powieściach zajmuje też problem trudności w przekazywaniu informacji i we wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych oraz miejsca człowieka we wszechświecie.

Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy. Zadebiutował w 1946 roku nowelą "Człowiek z Marsa", w 1951 roku ukazała się jego pierwsza powieść "Astronauci". Do najbardziej znanych powieści Lema należą: "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Cyberiada", "Eden", "Głos Pana", "Wizja lokalna", zbiory opowiadań "Dzienniki gwiazdowe", "Księga robotów" "Prowokacja". Był też autorem esejów filozoficznych "Summa technologiae" i "Filozofia przypadku".

Stanisław Lem był człowiekiem wszechstronnym, o niespotykanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i filozofii. Potrafił stworzyć precyzyjne prognozy ludzkich zachowań. Był w stanie przewidzieć nadejście ery informacji, internetu, rzeczywistości wirtualnej, inżynierii genetycznej oraz zagrożenia dla ludzkiej psychiki, które niosą ze sobą te zjawiska, na długo przed ich powstaniem. W rozmowach z dziennikarzami Stanisław Lem zdradzał obawy, że zdobycze technologii używane są w coraz bardziej haniebny sposób. Osiągnięcia Lema przyniosły mu doktoraty honoris causa wielu uczelni, honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, nagrodę literacką im. Franza Kafki, a także jedno z najwyższych państwowych odznaczeń - Order Orła Białego.

Studiował medycynę we Lwowie. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał do Niemiec, a następnie do Austrii. Do Polski wrócił w 1988 roku. Przez kilkanaście ostatnich lat zajmował się publicystyką na łamach "Tygodnika Powszechnego". Pisarz zmarł w Krakowie 27 marca 2006 roku.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Science fiction to wciąż fikcja

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:41
- Polegliśmy nie z powodów technologicznych, tylko finansowych. Loty kosmiczne są niezwykle drogie i nie wszystko co się da zrobić – warto robić – mówił dr Paweł Moskalik z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lem to polska wizytówka w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 07:00
- "Planeta Lem" to spektakl, który pokazuje jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka - mówi reżyser Paweł Szkotak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LEM ponad NobLEM

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 17:36
12 września przypada 90. rocznica urodzin Stanisława Lema – krakowscy miłośnicy wybitnego pisarza zapraszają do udziału w kilku interesujących wydarzeniach.
rozwiń zwiń