Adriana i sztuka digitalowa. Co to znaczy crypto art?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 15:20
- Crypto art pochodzi od NFT, a NFT to digitalowa sztuka, którą można sprzedać w kryptowalucie - mówi ADRIANA, której hybrydowa wystawa "NFT-Now-Fashion-Time” wprowadza w świat sztuki w postaci ilustracji modowych.
Adriana
AdrianaFoto: mat. pras.

ADRIANA znajduje się w niewielkim gronie kobiet z całego świata działających na rynku crypto art. Rynek NFT rozwija się nieustannie i powstaje wiele jego form. - Crypto art jest to tak naprawdę żargon w świecie NFT i kryptowalut, a dotyczy sztuki digitalowej. To, co ją odróżnia od tradycyjnej sztuki, to jej format - mówi ADRIANA. - Musi być ona stworzona w programie komputerowym, a jeżeli została stworzona w normalnej formie, to musi zostać przekonwertowana w format digitalowy. Następnie wprowadza się ją w kryptorynek. Jest to rzecz, która funkcjonuje tylko wirtualnie i nie da się jej sprzedać fizycznie.

ADRIANA jako jedyna polska artystka została zaproszona do jednego z najważniejszych wydarzeń crypto art na świecie, Digital Fashion Week w Nowym Jorku. - To było tak naprawdę pierwsze światowe wydarzenie związane z digitalową modą. Odbywało się zarówno w rzeczywistości, jak i metawersie. Chodzi o to, żeby połączyć te dwie formy - opowiada. - Powstaje dużo mody digitalowej, którą można nosić jako swój awatar w świecie metawersu. Brzmi to być może abstrakcyjnie, ale wszystko w tym kierunku zmierza.

Jak podkreśla artystka, jej celem jest łączenie przyszłości z teraźniejszością. To również było widoczne podczas Digital Fashion Week. - Były pokazy, które były prezentowane w metawersie, ale także pokazy, które odbywały się w rzeczywistości - tłumaczy. - Podczas specjalnego eventu kolekcje można było oglądać na ekranach. Połączenie technik stwarza nowe możliwości. Fascynujące, jak można przekraczać granice wizualne i tworzyć coś nowego dzięki rozwiniętej technologii. Digital Fashion Week to nie było tylko pokazanie mody digitalowej, ale także rozwiązań wizualnych, które mnie fascynują. 


Źr. Facebook Station of Art Gallery

ADRIANA, czyli Adriana Krawcewicz, to artystka wszechstronna. Ta działająca na polu crypto art projektantka jest absolwentką London College of Fashion, a swoją karierę zaczęła jako ilustratorka mody. Wśród jej klientów znajdują się m.in. Oscar de la Renta, Ted Baker, H&M, Harpers Bazaar, Erdem, Preen czy Vogue Australia. Równolegle rozwijała swoje pasje w branży muzycznej, produkując, reżyserując i wykonując własne utwory, które szybko zostały docenione przez branżę. 


Posłuchaj
13:47 Czwórka/Stacja Kultura -ADRIANA 23.03.2022mp3 ADRIANA opowiada o crypto art (STacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adriana Krawcewicz (artystka działająca na polu crypto art, projektantka)

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras


Czytaj także

Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Na szczęście zawsze dobrze się patrzy - mawiały nasze babcie i to na długo przed epoką social mediów. Dziś miłość nie tylko świetnie wygląda, ale też dobrze się "klika", co pokazują instagramowe profile światowych gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja. Czas oswoić cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:03
Informatyka kwantowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo to tematy, na które dyskutowali eksperci podczas konferencji Polska w Technosferze Przyszłości z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. 
rozwiń zwiń