Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
Wystawę Antoni Zdebiak. Muzyczne współprace można oglądać w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie do 30 kwietnia 2022 roku
Wystawę „Antoni Zdebiak. Muzyczne współprace” można oglądać w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie do 30 kwietnia 2022 rokuFoto: Shutterstock/tomertu

Wydanie albumu muzycznego w latach 80. nie było łatwe. Na winyl i papier czekało się nieraz miesiącami, z kolei sam proces druku obfitował w błędy i niedociągnięcia. - Drukowanie fotografii jest bardzo wymagające, dlatego w PRL-u okładki fotograficzne były mniej popularne niż graficzne. Zdebiak robił tylko te fotograficzne - opowiada kuratorka wystawy Marta Szymańska. - Współpracował z zespołami takimi jak: Republika, Osjan, Siekiera, Dezerter, Tilt, Brygada Kryzys, Lombard, Budka Suflera, a także z wieloma piosenkarzami, np. z Urszulą, Majką Jeżowską czy Andrzejem Rosiewiczem.

Zdebiak był wszechstronnym twórcą: autorem fotografii reportażowej i modowej, dokumentalistą, aktorem, performerem, operatorem i scenografem teatralnym. Każda z tych artystycznych twarzy ma swoje odbicie w tworzonych i współtworzonych przez niego okładkach, sesjach plakatowych i dokumentacjach koncertów. - Artystę interesowały fotografia inscenizowana, autoportret, happening i performance. Dużo eksperymentował z fotograficzną materią, lubił kolorować odbitki, dziesiątki swoich prac odbił na ksero, testując nową wówczas w Polsce technikę. I to wszystko widać na okładkach płyt - mówi gość Czwórki.

Na wystawie "Antoni Zdebiak. Muzyczne współprace" prezentowane są prace powiązane z sześcioma okładkami albumów: "I Ching" (1983; projekt zbiorowy), "Świnie", Morawski Waglewski Nowicki Hołdys (1985), "Ratujmy co się da!", Budka Suflera (1988) oraz "Nowe sytuacje (1983), "Nieustanne tango" (1984), "82-85" (1993), Republika. - Okładki są tylko punktem wyjścia do opowieści o tym, co działo się dookoła tego procesu - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Na płytach Republiki widać na przykład to, jakim Zdebiak był fantastycznym portrecistą.

Posłuchaj
10:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - fotografia 29.03.2022.mp3 Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Posłuchaj też:

Wystawę "Antoni Zdebiak. Muzyczne współprace" można oglądać w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie do 30 kwietnia 2022 roku. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FAF (@archeologia_fotografii)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Szymańska (kuratorka wystawy "Antoni Zdebiak. Muzyczne współprace")

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka Paryża, Nowego Jorku czy Florencji jest w twoim komputerze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:00
Galerie i muzea Paryża, Nowego Jorku i Florencji kuszą nas licznymi wystawami. Nie warto się zamartwiać, że tam nie dotrzemy - od niektórych dzieł sztuki dzieli nas jeden "klik". 
rozwiń zwiń