Sztuka Paryża, Nowego Jorku czy Florencji jest w twoim komputerze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:00
Galerie i muzea Paryża, Nowego Jorku i Florencji kuszą nas licznymi wystawami. Nie warto się zamartwiać, że tam nie dotrzemy - od niektórych dzieł sztuki dzieli nas jeden "klik". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Posłuchaj
13:13 czwórka stacja kultura 03.11.2021.mp3 O wystawach Paryża, Nowego Jorku i Florencji opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Pracownicy Musée du Luxembourg w Paryżu postanowili oddać swoje wnętrza Vivian Maier, jednej z najwybitniejszych fotografek XX wieku, artystce za życia niemal niedocenionej. - Vivian Maier całe życie spędziła z aparatem w ręku. Ogromny wpływ na jej twórczość miała matka, która też była fotografką. Vivian żyła w cieniu prac mamy, choć ich zdjęcia bardzo się różniły. Artystka została odkryta i doceniona dopiero w 2007 roku, na dwa lata przed śmiercią - opowiada Adrianna Janiszewska. 

Wystawa przedstawia blisko 120 tysięcy ujęć wykonanych przez Vivian Maier. - Pokazanych jest wiele rolek filmów, niektóre z nich są nawet nieużyte. Ekspozycja prezentuje niespotykane archiwa, nowe analizy naukowe dotyczące twórczości Vivian - wymienia reporterka. - Jest okazją, by zobaczyć stare fotografie artystki, te z początku twórczości - dodaje. 


Przedstawiane są jednak nie tylko zdjęcia Vivian Maier, także ona sama. - Organizatorzy pragnęli też ukazać ją jako postać, nie tylko jej fotografie - mówi Ada Janiszewska. - Na wystawie możemy też oglądać jeden z kapeluszy artystki i jej aparaty fotograficzne - zdradza.

Nowy Jork kusi nas sztuką nowoczesną. W bitforms gallery już trzeci raz prezentowane są prace Addie Wagenknecht, artystki urodzonej w Stanach, ale związanej z Austrią, która w 2012 roku ponownie osiedliła się w Nowym Jorku. - Na ekspozycji "everyday the same again" ("każdego dnia znów to samo") zobaczymy pracę "Flaga 1/3". To kompozycje stworzone z worków do kroplówek, z których sączy się czerwony i niebieski atrament - wyjaśnia Ada Janiszewska. - Ta praca nawiązuje do słynnego obrazu Jaspera Johnsa "Trzy flagi" - dodaje. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez bitforms gallery (@bitforms)


Młody, świeży klimat Nowego Jorku z pewnością poczujemy na wystawie zdjęć czeskiej artystki Marii Tomanovej w galerii C 24. - Ekspozycja "Finding Magic Together" to kolekcja zdjęć nowego pokolenia nowojorczyków - opowiada reporterka. - Czeska artystka przeniosła się do NY w poszukiwaniu własnej tożsamości. Rozpoczęła serię fotografii w tym miejsce, spotykała się z młodymi ludźmi, fotografowała ich. To odświeżające spojrzenie na kulturę Nowego Jorku, to setki sfotografowanych osób, intymne, wciągające portrety - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez C24 Gallery (@c24gallery)


Ciekawą propozycją, choć w dużo bardziej klasycznym nurcie sztuki jest ekspozycja we florenckim Palazzo Vecchio pt. "Poeta Dante". - To wciągające interaktywne doświadczenie - podkreśla reporterka. - Dźwięki i obrazy łączą średniowiecze ze współczesnością - zwraca uwagę. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Paryż, Wiedeń, Londyn. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:04
Do 24 lutego w Muzeum Freuda w Londynie trwa wystawa "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus". Opowiada o tym, w jaki sposób na surrealistów wpłynęły XIX-wieczne badania nad histerią i hipnozą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
rozwiń zwiń