Winylowe białe kruki - "Nowe sytuacje" Republiki w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 13:05
Dwadzieścia lat temu, 22 grudnia, odszedł Grzegorz Ciechowski. Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" przypomina sylwetkę artysty i opowiada o pierwszej płycie zespołu Republika - "Nowe sytuacje".
Grzegorz Ciechowski i Republika - koncert z okazji 20-lecia zespołu Republika w 2001 roku
Grzegorz Ciechowski i Republika - koncert z okazji 20-lecia zespołu Republika w 2001 roku Foto: Forum/Archiwum Studio69
  • 20 lat temu odszedł Grzegorz Ciechowski - legenda polskiej muzyki, lider zespołu Republika, kompozytor, autor tekstów, niestrudzony poszukiwacz brzmień i producent muzyczny.
  • Pierwsza płyta Republiki "Nowe sytuacje" ukazała się w 1983 roku i odniosła olbrzymi sukces, a Grzegorz Ciechowski stał się idolem milionów Polaków.
  • Pomimo zaporowej ceny album "Nowe sytuacje" w ciągu zaledwie miesiąca został sprzedany w nakładzie 260 tys. egzemplarzy.

Mija 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego, w cotygodniowym cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski wspomina artystę i przypomina pierwszy album Republiki "Nowe sytuacje". Płyta została wydana w 1983 nakładem wytwórni Polton, a znalazły się na niej takie przeboje jak "Śmierć w bikini", "Halucynacje" czy tytułowe "Nowe sytuacje".

- "Nowe Sytuacje" to jedno z najciekawszych nowofalowych nagrań, bo na debiutanckim krążku Republika zaserwowała chłodne, wywodzące się z post punkowych inspiracji brzmienie - mówi dziennikarz. - Słychać też swoisty charakter artrockowego brzmienia i jego korzeni. W tamtych czasach nikt nie słyszał, żeby w zespole rockowym grać na flecie lub potraktować fortepian jako część sekcji rytmicznej. Jest to z pewnością wyjątkowy album, który przyniósł wielkie hity, a także jedna z najważniejszych płyt polskiej sceny muzycznej.


Zaangażowane teksty i doskonała muzyka

To, co wyróżniało Republikę, to niejednoznaczne teksty Ciechowskiego, które zostawiały szerokie pole do interpretacji. Z jednej strony piosenki o tematyce miłosnej, z drugiej zaangażowane teksty, w których przebrzmiewał kontekst i komentarz polityczny. Wpisane w nietuzinkową muzykę Republiki tworzyły hipnotyzująca całość, która porywała fanów grupy.

Zespół nagrywał płytę przez rok, bo od 1982 roku. - W momencie jej wydania, w 1983 roku, grupa Republika była już sławna. Album zdobył niezwykłą popularność. W ciągu zaledwie miesiąca rozszedł się w nakładzie 260 tys. egzemplarzy, pomimo zaporowej ceny 700 zł, podczas gdy albumy innych wykonawców kosztowały w tym samym czasie ok. 160 zł - mówi Damian Sikorski. - Potem zespół ruszył w gigantyczną trasę koncertową. Republika zagrała blisko 70 koncertów, a Ciechowski stał się wielką gwiazdą i idolem milionów Polaków.

Republika i jej pierwsza płyta zyskały również międzynarodowy rozgłos, bo w 1984 roku "Nowe sytuacje" wydano w Wielkiej Brytanii pod nazwą "1984" z anglojęzycznymi wersjami utworów.

Źr. Youtube/ OPOLE 1983 - Republika - Nowe sytuacje

>>> Grzegorz Ciechowski. Serwis specjalny w 20 rocznicę śmierci artysty [ZOBACZ]

Album powstawał w niełatwych czasach, po traumie wprowadzenia stanu wojennego. - Z "Nowych sytuacji" wyłania się świat opresji, inwigilacji, odgórnego dyktatu, strachu, paranoi i niezgody na taki stan rzeczy - mówi autor cyklu. - Ciechowski pisał teksty w trudnych czasach, a o ich popularności decydował również kontekst. Artysta w warstwie lirycznej miał mocne pióro, a piosenki były wyjątkowe zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Ten album był wówczas mocnym uderzeniem.


Posłuchaj
15:50 Czwórka/Stacja Kultura - Republika 22.12.2021.mp3 Damian Sikorski o płycie "Nowe sytuacje" Republiki i Grzegorzu Ciechowskim w 20. rocznicę śmierci artysty (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień

Obok Republiki Grzegorz Ciechowski realizował wiele artystycznych projektów, nieustannie poszukując nowych brzmień i inspiracji. Fani doskonale pamiętają kolejne jego sceniczne wizerunki - jako Obywatel G.C czy Grzegorz z Ciechowa artysta realizował się w różnych gatunkach muzycznych. Był utalentowanym autorem tekstów i producentem. Współpracował z wieloma artystami i zespołami m.in. jako producent płyt Justyny Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej, Kayah czy Marcina Rozynka. Sprawdził się także jako sprawny kompozytor muzyki filmowej - stworzył ścieżkę dźwiękową do słynnego serialu "Wiedźmin" w reżyserii Marka Brodzkiego.

Źr. Youtube/Wiedźmin (Muzyka do filmu Marka Brodzkiego)/Grzegorz Ciechowski - Temat

Grzegorz Ciechowski odszedł nagle, u szczytu sławy i w pełni sił twórczych w wieku zaledwie 44 lat. Po śmierci artysty zespół Republika próbował zmierzyć się z własną legendą i wrócił do albumu serią koncertów "Nowe sytuacje", które zagrali m.in. w Jarocinie i Toruniu. Gościnnie wystąpiło wielu charyzmatycznych artystów m.in. Tymon Tymański czy Piotr Rogucki.

Źr. Youtube/Nowe Sytuacje - System Nerwowy [Official Music Video] 2014

Ciechowski niezmiennie inspiruje młodych twórców. - Ostatnio byłem na koncercie Jagody Kret i usłyszałem tam wiele wpływów Republiki. Marta Zalewska, laureatka drugiej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", również mocno inspiruje się twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Twórców idących po jego śladach jest wielu - mówi Damian Sikorski. - Myślę, że niedługo powstanie album poświęcony artyście. Tak jak Ralph Kamiński nagrał płytę "Kora" czy "Zalewski śpiewa Niemena", mam nadzieję, że powstaną podobne płyty z twórczością Republiki i Grzegorza Ciechowskiego.

Słuchaj także: 

Z okazji 20. rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis poświęcony legendarnemu i charyzmatycznemu liderowi grupy Republika. "Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" - te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego weszły na stałe do historii polskiego rocka. Twórczość artysty, wraz z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców - można usłyszeć w Radiu Ciechowski. Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu specjalnego ciechowski.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 11.15

 aw

Czytaj także

Spokojnie! To tylko święta. Stres może być zapowiedzią szczęścia!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:00
Na tydzień przed świętami nikt nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Zajęcia na uczelniach trwają, praca wre, a do codziennych obowiązków dochodzą świąteczne przygotowania i wiecznie towarzyszący im stres. Czwórkowy gość przekonuje jednak, że stres nie wyklucza szczęścia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cytra. Jak wydobyć dźwięki bożonarodzeniowych pieśni?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:10
Święta, obok wymiaru duchowego, niosą ze sobą spotkania z bliskimi, choinkę, prezenty, wspólne jedzenie i muzykę. W wielu domach śpiewa i gra się kolędy, a czy gra się jeszcze na cytrze? I co to w ogóle za instrument?
rozwiń zwiń