"Emigranci" na emigracji. Premiera sztuki Mrożka w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 17:00
- Dzieje świata to ciągła migracja, a obecna sytuacja geopolityczna nasila to zjawisko. Obok emigrantów z wyboru pojawili się ci, którzy opuszczają swój kraj z przymusu. I oni również znajdą się w naszym spektaklu - opowiada Hanna Grosfeld-Buda reżyserka "Emigrantów" według Sławomira Mrożka.
Jak działają polonijne centra kultury?
Jak działają polonijne centra kultury?Foto: Shutterstock/Tikhonova Yana

Dwaj cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju zamieszkują wspólnie suterenę w nieznanym mieście Europy Zachodniej. Wyobcowany intelektualista, AA, wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, "chłoporobotnik" XX, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu. Sławomir Mrożek napisał "Emigrantów" w 1974 roku - jedenaście lat po emigracji z Polski. 

Nowa adaptacja sztuki Mrożka opowiada o sytuacji wyobcowania w nie swoim kraju. O rozczarowaniach, tęsknotach i marzeniach, które może się spełnią, a może nie. To spektakl przygotowany przez emigrantów - dla emigrantów. - Jako najkrótszy stażem emigrant w naszym zespole czuję się tutaj świetnie. Mam fajnych i pomocnych sąsiadów, nie czuję się, jakbym żył na marginesie - opowiada aktor Patryk Bartoszewski. - Ale zdaję sobie sprawę, że patrzę na to przez różowe okulary, bo jestem emigrantem, który ma tu do spełnienia jakąś misję.  

Spektakl jest częścią projektu "Emigranci" realizowanego w ramach platformy wymiany kulturalnej "Magiczne granice". - Granice są przede wszystkim w naszych umysłach, stąd nazwa inicjatywy stworzonej z myślą o holenderskiej Polonii. Zapoznajemy Polaków z tym, co dzieje się w kulturze ich rodzinnego kraju. Zapraszamy do nas grupy teatralne i dokonujemy szerszej wymiany międzynarodowej - na przykład z Polonią z Włoch czy z Niemiec - wyjaśnia Hanna Grosfeld-Buda. Premiera nowej adaptacji "Emigrantów" odbędzie się 28 maja w Hadze. Potem spektakl będzie pokazywany w innych miejscach na świecie - i jest szansa, że trafi także do Polski. 

Posłuchaj
14:11 czw%c3%b3rka%20stacja%20kultura%2025.05.2022%20teatr.mp3 "Emigranci" w Hadze - o spektaklu opowiadają reżyserka Hanna Grosfeld-Buda i aktor Patryk Bartoszewski (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Goście: Hanna Grosfeld-Buda (reżyserka), Samanta Zwolennik (aktorka), Patryk Bartoszewski (aktor)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

"Inteligenci" w teatrze. Kim dziś są?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 13:22
Jeśli ktoś jeszcze nie ma planów na sylwestrowy wieczór, to może wybrać się na spektakl "Inteligenci" na scenie Spektaklove w Małej Warszawie. Autorem tej sztuki jest Marek Modzelewski, dramaturg, ale też praktykujący lekarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobrze się kłamie". Jak film znalazł swoje życie teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:02
Paolo Genovese w 2016 roku wyreżyserował film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Powstał przebój, który doczekał się swojej francuskiej, niemieckiej i polskiej wersji. Marcin Hycnar tę filmową opowieść przeniósł na deski teatru. 
rozwiń zwiń