Psychologiczne portrety zwierząt. Jacek Kusz o projekcie "Zoo"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 14:30
W podstawówce urywał się z lekcji, żeby pójść do zoo. Po 20 latach wrócił w to miejsce, ale już z aparatem fotograficznym. Dziś Jacek Kusz tworzy psychologiczne portrety zwierząt. - Im dłużej się im przyglądałem, tym wyraźniej widziałem, jak mglista i nieokreślona jest granica między nami - mówi fotograf.
W czasach, gdy powstają miliony fotografii zwierząt, trudno jest zrobić zdjęcie, które opowiada historię (zdj. ilustracyjne)
W czasach, gdy powstają miliony fotografii zwierząt, trudno jest zrobić zdjęcie, które opowiada historię (zdj. ilustracyjne)Foto: 5z5/Shutterstock.com
  • Jacek Kusz jest fotografem i tworzy psychologiczne portrety zwierząt
  • Projekt "Zoo" to cykl zdjęć, które powstały w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu
  • Fotografuję ludzi i zwierzęta, ale nie stawiam grubej linii pomiędzy - mówi artysta

- W dzieciństwie często uciekałem z lekcji i kryłem się w pobliskim zoo. Wielu tak robiło. Nieprzystosowane jednostki z okolicznych szkół ciągnęły do tego innego, otoczonego płotem świata. Przez ten płot włazili i w stanie lekkiego otępienia snuli się, dźwigając te swoje winy i oceny niedostateczne. Niekiedy zastygali w jednej pozycji na bardzo długo. Ja musiałem wyglądać podobnie, siedziałem w spokoju i patrzyłem, jak oddycha sobie istota oddalona ode mnie o metr. Ten wzrok z głębi klatki zapamiętałem na zawsze - wspomina rozmówca Oli Opali. - Najwięcej czasu spędzałem w małpiarni. Wpatrywałem się w małpy, a one patrzyły się na mnie. To było bardzo silne doświadczenie.

"Oczy mamy podobne" 

Przez wiele lat fotograf dokumentował życie mieszkańców wrocławskiego zoo. Zdjęcia, które powstały w tym czasie, złożyły się na projekt "Zoo". - Kiedy kupiłem sobie dobry analogowy aparat, znów wybrałem się do zoo. Spotkałem zwierzęta, które znałem od dzieciństwa. Zobaczyłem stare twarze małp, żółwia z krzywą twarzą i słonia, i zacząłem robić im zdjęcia - opowiada Jacek Kusz. - Wiele zwierząt różni się wyglądem od człowieka, ale oczy mamy podobne. Zwłaszcza dotyczy to ssaków.

Posłuchaj
04:24 CZWÓRKA Stacja Kultura - Jacek Kusz 22.12.2021.mp3 Jacek Kusz o fotografowaniu zwierząt i albumie ze zdjęciami z zoo (Stacja Kultura/Czwórka)

Psychologiczna głębia czerni i bieli

Głównymi bohaterami zdjęć gościa Czwórki są małpy. - Ich zachowania są czytelne, ja je rozumiem i mam wrażenie, że one mnie rozumieją. Potrafią mnie ująć i wzruszyć - mówi. - Fotografowałem w starym, klasycznym, analogowym stylu. Stworzyłem czarno-białe zdjęcia, w topornym formacie 6x6, który daje nieprawdopodobną głębię i tworzy wrażenie monumentalności. Wybór sprzętu zgrał mi się z klimatem, który chciałem uzyskać. Gdybym skorzystał z aparatu cyfrowego i z koloru, nie udałoby mi się osiągnąć takiego efektu - dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jacek Kusz (@jacekkusz)

Projekt "Zoo" będzie wydany jako album

Bohater kolejnej odsłony cyklu "Kultura natury" podkreśla też, że fotografia jest jak transfer uczuć z głowy artysty do głowy drugiej osoby. - Delfiny za pomocą dźwięku wysyłają innym delfinom obrazy. Ja także jestem zwierzęciem stadnym, też chcę się dzielić obrazami - wyjaśnia. Na początku 2022 roku Jacek Kusz planuje wydać album ze zdjęciami zwierząt zrobionymi we wrocławskim zoo. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jacek Kusz (@jacekkusz)

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 10.46

kul

Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do portretu wyciągnij szyję, jak żółw

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:08
Kompozycja zdjęcia, czyli sposób ułożenia elementów, które się na nim znajdują, jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale może też ułatwić odbiorcy zrozumienie tego, co autor chce przekazać. Warto poznać kilka zasad, które sprawią, że nasze smartfonowe zdjęcie będzie lepsze. 
rozwiń zwiń