Galerie świata: tykanie zegarków, tatuaże, Dior i Prince

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Paryżu, Barcelonie i Chicago. A tam czekają na nas zegary w ogromnej ilości, tatuaże z całego świata i wielu epok, moda od Diora i świat Prince'a. 
Wystawa w Muzeum Designu w Londynie pokaże najwspanialsze przykłady zegarmistrzostwa. Jeśli twoją pasją są zegary, to musisz tam być.
Wystawa w Muzeum Designu w Londynie pokaże najwspanialsze przykłady zegarmistrzostwa. Jeśli twoją pasją są zegary, to musisz tam być. Foto: pixabay.com/geralt

Londyn i The Design Museum jak zawsze zaskakuje, tym razem ekspozycją "The Oak Collection". To ogromna kolekcja prywatnych zegarków gromadzonych przez 4 dekady. Wystawa obejmie 160 zegarków z muzealnej jakości, tych zabytkowych i nowoczesnych, ale także niezwykle rzadkie edycje specjalne. - Częścią wystawy jest bogata kolekcja modeli od Patek Philippe, w tym od nieżyjącego bankiera i potentata kolejowego Henry'ego Gravesa, który zamówił u marki aż 39 zegarków, 5 z nich zobaczymy w Muzeum Designu - zdradza Ada Janiszewska. 

Ekspozycja podzielona jest na 11 sekcji, z których każdą można by opisać jako "rozdział czasu". Zawiera w sobie ocenę kolekcjonerów dla określonych typów zegarków - od prostych modeli z trzema wskazówkami, po bardziej skomplikowane egzemplarze.

Wystawa prezentuje najwspanialsze przykłady zegarmistrzostwa - od unikalnych limitowanych i spersonalizowanych współczesnych modeli po ręcznie robione i zabytkowe egzemplarze wyjątkowych twórców. 

Z Londynu szybko możemy przenieść się do CaixaForum Barcelona na ekspozycję "Tatoo art under the skin". Wystawa powraca do początków tatuażu i analizuje odrodzenie się zjawiska, które ma obecnie zasięg globalny. Poprzez antropologiczne, geograficzne i artystyczne podejście bada różne zastosowania i funkcje tatuażu w różnych epokach i kulturach. Ta prezentacja gromadzi ponad 240 historycznych i współczesnych dzieł z różnych regionów świata. W szczególności jest tu około dwudziestu modeli silikonowych wytatuowanych przez mistrzów tej sztuki. - Dzięki ekspozycji zagłębimy się w historię, poznamy ciekawe momenty, a także narzędzia, które były używane setki lat temu - mówi Ada Janiszewska. Tatuatorka Mania zdradza, że znane są narzędzia do tatuażu pochodzące z neolitu, a najstarsza znana mumia z tatuażami pochodzi z 3000 r.p.n.e. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez CaixaForum (@caixaforum)

Do Paryża powinni przenieść się ci wszyscy, którzy kochają modę. Miejscem, którego nie mogą przegapić jest Galeria Diora. - Ta przestrzeń wystawiennicza przenosi nas do wszechświata domu mody Christiana Diora - mówi reporterka Czwórki. - Przez 70 lat to miejsce było świadkiem narodzin kultowych kolekcji tego projektanta. Dziś jest opowieścią o tym domu mody. Dior "opowiadany jest" przez 13 tematów, od debiutu, przez inspiracje, pasje samego Christiana, aż po współczesną ewolucję marki - dodaje. 


Posłuchaj
08:01 czwórka stacja kultura 25.05.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o najnowszej ofercie najciekawszych galerii i muzeów na świecie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @lagaleriedior

Niezwykłym smaczkiem dla miłośników wystaw, ale i muzyki jest propozycja z Chicago. Tam 9 czerwca będzie miało miejsce wydarzenie "Prince - The Immersive Experience". - Miłośnicy muzyki, fani Prince'a będą mogli cieszyć się dynamicznym, multisensorycznym, pierwszym w swoim rodzaju, wciągającym doświadczeniem - zdradza Ada Janiszewska. - Będzie to wieloaspektowy muzyczny wszechświat - 9 przestrzeni wypełnionych artystą i jego sztuką. Będzie można "wskoczyć" do okładki jego płyty, zagościć w studiu nagrań, ale też obejrzeć garderobę, instrumenty czy pamiątkowe fotografie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
rozwiń zwiń