38. Warszawski Festiwal Filmowy - co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 14:15
Już niedługo startuje 38. Warszawski Festiwal Filmowy. - Nasz festiwal to pokazy filmów z całego świata, konkursy, spotkania z twórcami i warsztaty - mówi dyrektor festiwalu Stefan Laudyn. - Zapraszam do kin festiwalowych, czyli Multikina Złote Tarasy i po długiej przerwie do Kina Atlantic.
38. Warszawski Festiwal Filmowy
38. Warszawski Festiwal FilmowyFoto: mat.pras.

38. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 14-23 października. W tym roku do udziału w festiwalu zgłoszono pięć tysięcy filmów z 96 krajów świata, czyli prawie wszystkich państw, w których powstają produkcje filmowe. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, na kinomanów czeka ponad 156 filmów. - W tym 88 filmów pełnometrażowych, 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych, 38 filmów to światowe premiery - wylicza gość Czwórki. 

Artystyczna bohema na otwarcie

W tym roku festiwal otworzy obraz "Niebezpieczni dżentelmeni". Debiut reżyserski Macieja Kawalskiego jest historią czterech znakomitości zakopiańskiej bohemy z początku XX wieku. - Obejrzymy film, który sprawił mi wielką radość. Zobaczyłem na ekranie co najmniej czterech fantastycznych aktorów - opowiada dyrektor festiwalu. - To film z fantastyczną, gwiazdorską obsadą: Tomasz Kot w roli Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marcin Dorociński w roli Witkacego, Andrzej Seweryn jako Joseph Conrad i Wojciech Mecwaldowski jako Bronisław Malinowski. To fenomenalny kwartet i doskonałe role. Pojawiają się postaci historyczne, gangsterzy, artyści i politycy. Pojawia się Zofia Nałkowska, Piłsudski, a nawet Lenin. W tym filmie aktorzy ocierają się o geniusz.


Ukraińska kinematografia w Warszawie

Na warszawskim festiwalu znajdzie się także miejsce dla kinematografii ukraińskiej. Ze względu na trwającą wojnę nie może się odbyć festiwal w Odessie. 

- W ramach współpracy z Międzynarodowym Festiwalem w Odessie podczas festiwalu organizowany jest Konkurs Ukraiński. Pokażemy w nim 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych. Będzie to miks dokumentów i fabuł - tłumaczy Stefan Laudyn. - W filmach obecna jest wojna, sytuacja polityczna za naszą granicą i agresja, która tam panuje. Jednym z prezentowanych filmów będzie obraz "Klondike" w reżyserii Maryny Gorbach. Film zdobył już 16 nagród na różnych festiwalach począwszy od Sundance Film Festival w styczniu. Jest też ukraińskim kandydatem do Oscara. Fantastyczny okres dla kina ukraińskiego zaczął się jeszcze w zeszłej dekadzie. Widać tam eksplozję talentów. 

Źr. Youtube/WFF 2022 - 38 WFF trwa od 14/10 - 23/10. Zapraszamy!

Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko pokazy, warsztaty, spotkania z twórcami, ale także konkursy. Między innymi Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Krótkometrażowych czy Konkurs Międzynarodowy, w którym, jak zapowiada gość Czwórki, wiele premier, ale także powrotów. To także Konkurs Wolny Duch, dla filmów niezależnych, nowatorskich, często też buntowniczych.


Posłuchaj
19:15 Czwórka/Stacja kultura - Warszawski Festiwal Filmowy - S. Laudyn_11.10.2022.mp3 Dyrektor Stefan Laudyn o programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- To jest sekcja, gdzie nie idziemy z prądem, nie jesteśmy gładko uczesani, tylko pokazujemy filmy czasami kontrowersyjne. Takie "pod prąd" - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Zobaczymy między innymi film pt. "Wykolejeni". Już sam tytuł wiele mówi, a opowiada o brytyjskich nastolatkach, którzy jeżdżą na dachach pociągów. To, na co jednak najbardziej czekam, to spotkania z ludźmi.***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 11.10.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kor

Czytaj także

"Wyjazd na weekend". Jak dobrze znasz swoich przyjaciół?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:14
"Wyjazd na weekend" Sarah Alderson to opowieść o wymarzonej podróży, która zamienia się w koszmar. - To książka o tym, że bliscy potrafią być dla nas bardzo nieznajomi - mówiła Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmowy "Ukraina!". "Budujemy most między Polską a Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:50
- Staramy się zachęcać do oglądania kina ukraińskiego, poznawania tamtejszych reżyserów, już siódmy rok. Teraz to szczególnie ważne - mówiła Beata Bierońska-Lach, dyrektor festiwalu "Ukraina!". 
rozwiń zwiń