"Gdzie jesteś, piękny świecie?”. Otwarta próba czytana

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 14:00
W Big Book Cafe niezwykłe wydarzenie. Wielbiciele twórczości Sally Rooney mogą usłyszeć fragmenty jej powieści "Gdzie jesteś, piękny świecie" podczas próby czytanej. - Do współpracy zaprosiłam trzech aktorów: Aleksandrę Domańską, Grzegorza Daukszewicza i Mirona Jagniewskiego - mówi Anna Próchniak, aktorka i reżyser wydarzenia. - Przybliżymy historię współczesnych trzydziestolatków - ludzi zagubionych, ale poszukujących spełnienia i szczęścia.
Anna Próchniak
Anna PróchniakFoto: Czwórka/Magdalena Żelazowska

Próba czytana poza teatrem

W poniedziałek 17 października Big Book Cafe zaprasza na otwartą próbę czytaną. - Będziemy czytać fragmenty książki Sally Rooney "Gdzie jesteś, piękny świecie". Jestem reżyserem, a także autorką adaptacji tekstu - mówi Anna Próchniak. - Udało mi się stworzyć scenariusz, którego prezentacja zajmie nam około godziny. To jest tak naprawdę próba do próby.

Czytanie tekstów z reguły odbywa się w teatrze, jednak coraz częściej takie wydarzenia mają charakter czytania performatywnego i odbywają się publicznie poza teatrem. - Ciekawiej jest, gdy czytanie odbywa się w innych przestrzeniach. Można wtedy zobaczyć, jak wyglądają prace nad rolą i jak się taką postać buduje - opowiada aktorka. - Jest to o tyle ciekawe, że jest to intuicyjne badanie danej postaci i sprawdzanie, kim dla ciebie jest. Jak do ciebie się odnosi i czy jest do ciebie podobna. Szuka się podobieństw i różnic.


Głos pokolenia trzydziestolatków

Wybór lektury nie jest przypadkowy. Sally Rooney to gorące ostatnio nazwisko. Będąca literackim fenomenem dekady autorka, stała się głosem pokolenia trzydziestolatków. Z tego pokolenia pochodzą też aktorzy biorący udział w wydarzeniu.

- Z niesamowitą delikatnością i bez ocen potrafi o nich opowiadać. Rooney ma niesamowitą zdolność do pisania dialogów, które w zasadzie są gotowe, żeby zaadaptować je do scenariusza. Z 350 stronicowej książki zrobiłam tekst 30-stronicowy o czwórce ludzi - mówi gość Czwórki. - Chciałam zrobić historię, która mówi przede wszystkim o relacjach i trudności, z jaką współcześni trzydziestolatkowie w nie wchodzą. Z jednej strony mają olbrzymią potrzebę bliskości i dotyku, a z drugiej strony nie potrafią dotknąć drugiego człowieka, nie robiąc mu w jakimś sensie krzywdy. Myślę, że nasze pokolenie ma problem z bliskością.


Źr. Facebook/Big Book Cafe


Pomysł na kameralne przedstawienie

Jak przyznaje gość audycji, wydarzenie jest także próbą sprawdzenia, jak tekst zostanie przyjęty przez widzów. - Zobaczymy, jak będzie reagowała publiczność. Według mnie jest to dobry tekst, który mógłby zostać zrealizowany jako prosty spektakl - zauważa rozmówczyni Kasi Dydo. - Niekoniecznie na scenie teatralnej, ale kameralne przedstawienie np. w jakimś lokalu czy restauracji.  

To nie pierwsza reżyserska próba Anny Próchniak, aktorka zrealizowała kilka podobnych wydarzeń dla Big Book Cafe. - Za każdym razem, gdy reżyserowałam teksty, w czterech na pięć brałam udział. Jest to też moje aktorskie szukanie ciekawego materiału, w którym sama chciałabym się sprawdzić i odnaleźć - podkreśla.


Posłuchaj
14:14 CZWORKA - Stacja Kultura - Anna Próchniak 17.10.2022.mp3 Gościem audycji jest aktorka Anna Próchniak (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Aktorkę można obecnie oglądać w serialu z rodzaju political fiction "Wotum Nieufności". Na swoją premierę czeka szwedzko-polska koprodukcja z jej udziałem "Unmoored", w reżyserskim debiucie Caroline Ingvarsson i zdjęciami Michała Dymka.


*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Próchniak (aktorka)

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 11.30

aw/kor

Czytaj także

"Dobrze się kłamie". Jak film znalazł swoje życie teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:02
Paolo Genovese w 2016 roku wyreżyserował film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Powstał przebój, który doczekał się swojej francuskiej, niemieckiej i polskiej wersji. Marcin Hycnar tę filmową opowieść przeniósł na deski teatru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr potrzebuje dziś innych emocji". Nowy repertuar w Galerii Studio

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 13:58
- Teatr jest dziś w ciekawej sytuacji i potrzebuje nowego języka, nowego spotkania z widownią - mówił w rozmowie z Czwórką Marcin Cecko, kierownik literacki z Teatru Galeria Studio w Warszawie. 
rozwiń zwiń