Galerie na świecie. Ceramika i dom z piernika od Diora

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 14:30
Angielski duch, francuska elegancja i wyrafinowana sztuka tworzą "The Fabulous World of Dior" - świąteczną wystawę, która została przygotowana dla Harrodsa w Londynie.
Tenisistka i ambasadorka marki Emma Raducanu, na otwarciu wystawy  The Fabulous World of Dior w Harrodsie w Londynie  10 listopada 2022 rok.
Tenisistka i ambasadorka marki Emma Raducanu, na otwarciu wystawy "The Fabulous World of Dior” w Harrodsie w Londynie 10 listopada 2022 rok. Foto: Imageplotter/PAP/Avalon

Harrods ubrany w Diora

Po raz pierwszy w historii domu towarowego Harrods czterdzieści cztery tradycyjne bożonarodzeniowe witryny zostały przekształcone w mały teatrzyk cudów z piernikową scenerią. - Sklep, który od lat jest synonimem luksusu, od stóp do głów "ubrany" jest w Diora. Klasyczna zieleń Harrodsa teraz mieni się złotem, które tak bardzo uwielbiał Christian Dior, a wystawa ma uczcić 70-lecie współpracy słynnego francuskiego domu mody z brytyjskim domem towarowym - opowiada autorka cyklu o najciekawszych wystawach na świecie Ada Janiszewska. -  Dla Diora Londyn był symbolem elegancji i wyrafinowania, dlatego w 1947 roku założyciel marki wybrał stolicę Anglii, żeby zaprezentować swoją pierwszą kolekcję, a w pokazie uczestniczyła sama królowa Elżbieta II. W 1953 roku w Harrodsie pojawił się pierwszy butik marki, a w 2022 można w nim oglądać scenografię zaprojektowaną przez Diora, która odwołuje się do najpiękniejszych bożonarodzeniowych marek - w tym domek z piernika, reprezentujący Monsieur Dior Atelier. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dior Official (@dior)

Sztuka "na widoku"

Także w Londynie - w Wellcome Collection - oglądać można wystawę "In Plain Sight", czyli "na widoku", która w oparciu o doświadczenia osób widzących, niedowidzących i niewidomych, kwestionuje centralne miejsce, jakie w społeczeństwie ludzkim zajmuje wzrok. - Ekspozycja podzielona jest na cztery części: symbolika oka, błąd w percepcji wzrokowej, okulary i tożsamość oraz wzajemne powiązania między zmysłami - opowiada dziennikarka Czwórki. - W gronie autorów prezentowanych prac są m.in. Emilie Gossiaux, Nina Manandhar, Alexandra Zsigmond oraz Jo Bannon, Carmen Papalia i Jon Rafman, Seana Gavin i Phillip Warnel, a wśród obiektów - okulary z XVII wieku.

Dziwna ceramika w Hayward Gallery

Ci, którzy przed świętami planują wizytę w Londynie, mogą też wybrać się do Hayward Gallery na pierwszą tak dużą wystawę zbiorową w Wielkiej Brytanii, która pokazuje, jak współcześni artyści wykorzystują glinę. - Do udziału w przedsięwzięciu "Strange Clay: Ceramics in Contemporary Art" zostało zaproszonych 23 międzynarodowych twórców - od pionierów ceramiki aż po najmłodsze pokolenie artystów, którzy przesuwają granice w tej dziedzinie sztuki - mówi gość Kasi Dydo. - Ekspozycja ma zbadać ekspansywny potencjał gliny poprzez zabawę, ale też sztuki zaangażowane społecznie.  

Posłuchaj
14:09 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 23.11.2022.mp3 Ada Janiszewska o najciekawszych wystawach w muzeach i galeriach na świecie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

Przegląd wystaw na świecie: portrety wnuka Freuda i złoto u YSL

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 13:40
O tym, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie - co tydzień w "Stacji Kultura" opowiada Ada Janiszewska. Tym razem odwiedzamy Londyn, Paryż i Nowy Jork.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawy na świecie: Monet, Mitchell, Donovan i Sokhanvari

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 15:00
Co łączy wybitnego francuskiego impresjonistę Claude’a Moneta z Joan Mitchell - współczesną amerykańską malarką i graficzką? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć twórcy nowej wystawy w Fundacji Louis Vuitton w Paryżu.
rozwiń zwiń