Wystawa "Save the Planet". Zobacz, jak uratować Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:40
Narodziny planety, powstanie życia na Ziemi, piękno natury i rozwój cywilizacji przedstawione wraz z dekalogiem działań, jakie każdy z nas może podjąć w celu zatrzymania zmian klimatu, to wszystko znajdziemy na wystawie "Save the Planet / Ocalmy Planetę" w warszawskiej Fabryce Norblina. 
Save the Planet  Ocalmy Planetę - wystawa w Fabryce Norblina w Warszawie.
"Save the Planet / Ocalmy Planetę" - wystawa w Fabryce Norblina w Warszawie. Foto: Karolina Jackowska/mat. prasowe

Czy można pogodzić rozrywkę z ekologią?

Twórcy wystawy w niespotykany dotąd sposób połączyli piękne obrazy, doświadczenie pełnej immersji i oszałamiających efektów wizualnych z muzyką klasyczną i najnowocześniejszymi technologiami. - Rozrywka i ekologia raczej nie idą w parze, ale postanowiliśmy podjąć to wyzwanie. Nie chcieliśmy robić kontentu stricte edukacyjnego, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która "gładko" wprowadzi widzów w świat ekologii przy użyciu muzyki i projekcji wizualnych - tłumaczy Piotr Sikora. - Na początku myśleliśmy o zorganizowaniu koncertu audiowizualnego. Ten pomysł ewoluował, a jego ostateczną formą jest czterorozdziałowa saga opowiadającą o naszej planecie. 

Antonio Vivaldi ratuje świat

Autorem scenariusza i reżyserem multisensorycznego widowiska jest Jarbas Agnelli, brazylijski filmowiec i artysta, czterokrotny laureat festiwalu Cannes Lions. - Jarbas jako Brazylijczyk wystarczająco napatrzył się na zniszczenia, jakie mają miejsce w Amazonii. Myślę, że to doświadczenie było jedną z wiodących przyczyn, dla których zdecydował się przygotować tę ekspozycję - mówi Joanna Kowalkowska. Aranżację muzyczną wystawy oparł na słynnej na całym świecie kompozycji Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku", bo - jak podkreślał w wywiadach - Vivaldi stworzył tę kompozycję z myślą o naturze i za pomocą nut starał się oddać dźwięki wydawane przez różne zwierzęta, w tym ptaki, ale też owady, odgłosy burz, a nawet ognia. 

Multisensoryczna podróż do wnętrza Ziemi

Wystawa jest prezentowana w jedynej w Polsce przestrzeni immersyjnej - Art Box Experience. Można ją oglądać do 15 stycznia 2023 roku. - Art Box umożliwia nam przedstawienie historii Ziemi w sposób unikalny – immersyjny, ponieważ zanurzamy się w obrazy i dźwięk. One pochłaniają nas dużo bardziej niż tradycyjne kino czy wystawa. Mamy 54 projektory i zaawansowaną technologię cyfrową, która umożliwia widzowi podróż do wnętrza Ziemi  - podkreśla Sikora.

- Wszystko zaczyna się od Wielkiego Wybuchu, potem przechodzimy do sali, w której możemy podziwiać piękno fauny i flory. Część zatytułowana "Jesień" wprowadza człowieka, a "Zima" prezentuje efekty jego ingerencji w świat przyrody. W ostatnich salach wystawowych dajemy wskazówki, jak każdy z nas może zmienić codzienne czynności, żeby zapobiegać dalszym zmianom klimatu - dodaje Kowalkowska.

Posłuchaj
15:18 CZWÓRKA Ratujemy swiat - save the planet 30.09.2022.mp3 Czy sztuka ocali planetę? O wystawie "Save the Planet" (Ratujemy świat/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziKasia Dydo

Goście: Joanna Kowalkowska i Piotr Sikora (twórcy wystawy)

Data emisji: 30.09.2022

Godz. emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Petryna sztuką małopolski opowiada o życiu blisko natury

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:34
"Twardo stąpać po ziemi. O życiu blisko natury" to najnowsza wystawa w Wirtualnych Muzeach Małopolski. Narrację do wybranych eksponatów stworzyła Magdalena Petryna, która jakiś czas temu porzuciła miejski gwar na rzecz beskidzkich łąk i lasów. 
rozwiń zwiń