Serial "W zamknięciu" - kryminalny geniusz za kratami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 21:20
- Więzień, a jednocześnie detektyw geniusz, który zza krat pomaga rozwiązywać sprawy - mówi Kaja Klimek. - Do tego brytyjska dziennikarka i wikariusz mierzący się z oskarżeniami. Wątków w serialu "W zamknięciu" jest wiele. To sprawia, że czasem jest przeszarżowany.
W zamknięciu
"W zamknięciu"Foto: mat. pras./Netfilx

"W zamknięciu" to obraz z gatunku "więziennego". Skazany na śmierć Amerykanin, pasjonujący się rozwiązywaniem zagadek, pomaga młodej brytyjskiej dziennikarce w poszukiwaniach zaginionej przyjaciółki.

- Autorem serialu jest Steven Moffat. Dla fanów brytyjskich seriali jego nazwisko jest bardzo rozpoznawalne - opowiada Kaja Klimek. - Jest swoistą pieczątką jakości. Moffat ma na swoim koncie serial "Doctor Who", a także stoi za sukcesem serialu "Sherlock" ze wspaniałym Benedictem Cumberbatchem.

Rozmówczyni Kasi Dydo przyznaje, że serial jest intrygujący. Porusza wiele tematów, a wątki wzajemnie się przenikają. W obsadzie serialu znaleźli się m.in. David Tennant jako Harry Watling, Lydia West jako Beth Davenport, a w roli głównej Stanley Tucci jako Jefferson Grieff.

- Przyzwyczajeni jesteśmy już nieco do gatunku więziennego, że mamy za kratami jakiegoś geniusza. Opowieść jest gdzieś na szlaku Hannibala Lectera z "Milczenia owiec" - tłumaczy gość Czwórki. - Wiemy, że bohater jest skazany na śmierć za zabójstwo żony, a jednocześnie jest profesorem kryminologii. To od razu jest intrygujące i otwiera przestwór interesujących opowieści o podwójnym życiu. Problemy na wolności i jednocześnie ktoś, kto jest w zamkniętym świecie i potrafi pomóc. To jest punkt wyjścia serialu.

Pomiędzy głównymi bohaterami tworzy się dziwna relacja, w której wzajemnie czegoś od siebie potrzebują. W miniserialu Moffata pojawia się wiele problemów społecznych.


Źr. Youtube/Inside Man | Brand New Trailer 🔥 BBC

- Pojawiają się kwestie relacji kobiety-mężczyźni, przemocy i reagowania na nią we współczesnym świecie. Są kwestie korupcji na poziomach władzy i kwestia przestępczości, a także sprawa pedofilii - tłumaczy krytyczka. - W serialu pojawia się także wiele dylematów moralnych. Osią spinającą tę opowieść jest postać wikarego, którego gra David Tennant. Musi się on zmierzyć z poważnym oskarżeniem.


Posłuchaj
16:49 Czwórka/Stacja Kultura seriale 24.11.2022.mp3 Kaja Klimek opowiada o serialu "W zamknięciu" (Stacja Kultura/Czwórka)

Serial obfituje też w nagłe zwroty akcji. - Mam wrażenie, że czasem za dużo się dzieje. Jest to bardzo przewrotne i przekorne, miejscami zabawne, czasami przeszarżowane - tłumaczy Kaja Klimek. - Serial jest ciekawy aktorsko i przyciąga uwagę, jednak scenariusz momentami zgrzyta. Zależy, kto co lubi.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 10.15

aw,kor


Czytaj także

Polska w Europie. Największe przeboje i wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 16:50
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 15 lat zmieniało się nie tylko nasze społeczeństwo, ale i kultura. Trendy pojawiały się - jeden po drugim, a artysta miał już nie 5 minut, tylko 5 sekund sławy.   
rozwiń zwiń