Rodzinny Nowy Rok w Japonii - to, co pierwsze, jest najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:59
Święta w Japonii to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Pierwszy dzień roku Japończyków wypełniają także wizyty w świątyniach i znane od wieków gry. 
Kolorowe fajerwerki nad świątynią Sensoji w Asakusa, Tokio, Japonia.
Kolorowe fajerwerki nad świątynią Sensoji w Asakusa, Tokio, Japonia.Foto: Shutterstock/Pakpoom Phummee

Nadejście Nowego Roku w Japonii to wyjątkowy czas. W przeciwieństwie do nas Japończycy nie ruszają na szampańskie imprezy, lecz zostają w domach z rodzinami. Starannie przygotowują się do tego dnia, czują też potrzebę załatwienia wszystkich zaległych spraw: oddaje się długi, rozwiązuje się konflikty, przygotowuje się do tego, żeby w nowy rok wejść z czystą kartą. 

- Żeby w to wyjątkowe święto nie pracować, wcześniej przygotowuje się zestawy zimnych potraw - wyjaśnia Karolina Kącka, japonistka. - W wigilię Nowego Roku wnosi się piękne lakowane tace, każda z nich ma swój symbol, a na tacach jest mnóstwo potraw, choć w małych ilościach. Jest ikra, która symbolizuje nowe życie, są fasolki, owoce morza, wodorosty. Tu wszystko ma swoje znaczenie - dodaje. 

Dla Japończyków niezwykle ważne są pierwsze rzeczy w nowym roku. - Na pierwszą wizytę w świątyni, hatsumode, ruszają tłumy. Kolejki do błogosławieństwa są wielkogodzinne - zdradza rozmówczyni Czwórki. - Podczas wizyty w świątyni w wieczór poprzedzający Nowy Rok można zjeść dużo japońskiego street foodu - np. makaron sobe czy słodycze - dodaje. 

Posłuchaj
05:32 czwórka stacja kultura 27.12.2022 japonia.mp3 O świętowaniu Nowego Roku w Japonii opowiada Karolina Kącka, japonistka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ważny jest także pierwszy wschód słońca, który, w zależności od zamieszkiwanego regionu, Japończycy najbardziej lubią podziwiać z nadmorskiej plaży lub wysokiej góry. 

- Dużą wagę przywiązują też do pierwszych snów, hatsu-yume, a np. dla osób zajmujących się np. kaligrafią liczy się pierwszy zapis czy pędzel, którego użyją - wyjaśnia japonistka. 

Rodzinny noworoczny wieczór spędza się przy kotatsu, specjalnym stoliku, który tradycyjnie przy podłodze miał miejsce na węgielki, przy których grzano stopy. - Ze względu na liczne pożary nowoczesne stoliki są wyposażone w grzałki elektryczne - zdradza Karolina Kącka. - Po wspólnej kolacji zwykle rodzinnie siada się przed telewizorem i je się mandarynki - dodaje. 

1 stycznia jest też dobrą okazją, by iść do świątyni, można też włożyć kimono. Tego dnia dzieci otrzymują otoshidama, czyli kopertę z pieniędzmi. - Suma pieniędzy powinna być zależna od wieku dziecka, jednak w rodzinach, gdzie dzieci jest więcej, wszyscy raczej dostają równe kwoty - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Świętowanie Nowego Roku to w Japonii też czas na gry i zabawy. Gra się w hane-tsuki, grę podobną do badmintona, oraz w karutę, grę karcianą, która polega na łączeniu w pary kart z fragmentami poematów i przysłów - dodaje. 

Tuż przed obchodami Nowego Roku w Japonii każdy przed domem stawia kadomatsu, czyli sosnową ozdobę, która ma chronić przed złymi mocami i duchami. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 10.47

pj/kor

Czytaj także

Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Somebody" - czy powtórzy sukces serialu "Squid Game"?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 13:20
Popularność k-dram już dawno przekroczyła granice Korei i dotarła także do Polski. Jedną z najnowszych produkcji tego nurtu jest serial "Somebody", który może spodobać się fanom "Squid Game".
rozwiń zwiń