Kto ubierał brytyjskie elity w latach 70. i 80. XX wieku?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 17:40
Przykłady elitarnej brytyjskiej mody z lat 70. i 80. ubiegłego wieku można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Fashion Museum w Bath. Ekspozycja "Fashions from the 1970s and 1980s" dostępna jest on-line. 
Lady Diana Spencer - wówczas narzeczona księcia Karola - w butiku David i Elizabeth Emanuel - lipiec 1981 rok.
Lady Diana Spencer - wówczas narzeczona księcia Karola - w butiku David i Elizabeth Emanuel - lipiec 1981 rok.Foto: PAP/Photoshot/Bandphoto /UPPA

Kiedy we Francji projektowali Hubert de Givenchy i Yves Saint Laurent, w Stanach Zjednoczonych tworzyli Halston i Oscar de la Renta, na Wyspach Victor Edelstein ubierał księżną Dianę, a Ossie Clark - Micka Jaggera.

- Ta wystawa na pewno spodoba się fanom serialu "The Crown", w której jedną z najważniejszych postaci jest księżna Diana - opowiada Weronika Puszkar. - W zbiorach Fashion Museum znajdują się kreacje, które dla Lady Di projektowali najważniejsi projektanci. W tym gronie był m.in. Victor Edelstein, który stworzył słynną sukienkę "Travolta dress". To właśnie w niej Diana tańczyła z Johnem Travoltą podczas balu w Białym Domu w 1985 roku.  

Na wystawie prezentowana jest też słynna szmaragdowa suknia balowa, inspirowana stylem wiktoriańskim, w której księżna Walii została uwieczniona na jednym z portretów autorstwa Terence’a Donovana. - Zobaczymy tam też stroje inspirowane stylem Diany oraz projekty m.in. Laury Ashley, która była jedną z ulubionych projektantek Lady Di - wymienia rozmówczyni Michała Piwowarka. - Cechą charakterystyczną kolekcji tego domu mody były nawiązania do klimatu angielskiej wsi. Są tam motywy kwiatowe, bufiaste rękawy, kokardy i falbanki.  

Muzeum Mody w Bath to miejsce poświęcone tylko i wyłącznie historii mody. Celem instytucji jest zbudowanie kolekcji ukazującej zwroty akcji w branży modowej, od XVIII wieku do dzisiaj.

Discover fashion from the 1970s and 1980s | Fashion Museum


Posłuchaj
12:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - moda 02.01.2023.mp3 "Fashions from the 1970s and 1980s" - brytyjska moda do zobaczenia w sieci (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.01.2022

Godz. emisji: 11.15

kul/kor

Czytaj także

Purple Rain. O ulubionym kolorze nie tylko Księcia

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 15:00
W historii muzyki fiolet kojarzy się z Princem. - To jego płyta, trasa koncertowa, film i słynna marynarka, która stała się później inspiracją dla innych projektantów. M.in. Jean Paula Gaultiera - mówi dziennikarka modowa Ola Nagel. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łososiowa szminka Audrey Hepburn. Tajemnica "Śniadania u Tiffany'ego"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 14:01
Światy mody i filmu łączą się i przenikają. Niektóre filmowe kreacje przechodzą do historii, wystawiane są w muzeach, inne pozostają tajemnicą. Gadżetem, którego sekret wydaje się poznany, jest szminka Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffany'ego", choć niektórzy wciąż mają wątpliwości. 
rozwiń zwiń