Łososiowa szminka Audrey Hepburn. Tajemnica "Śniadania u Tiffany'ego"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 14:01
Światy mody i filmu łączą się i przenikają. Niektóre filmowe kreacje przechodzą do historii, wystawiane są w muzeach, inne pozostają tajemnicą. Gadżetem, którego sekret wydaje się poznany, jest szminka Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffany'ego", choć niektórzy wciąż mają wątpliwości. 
Audrey Hepburn. Kadr z filmu Śniadanie u Tiffanyego
Audrey Hepburn. Kadr z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" Foto: PAP/DPA

"Śniadanie u Tiffany'ego" zostało nakręcone w 1961 roku. W rolach głównych wystąpili w nim Audrey Hepburn i George Peppard. On to początkujący pisarz, ona jest jego sąsiadką, która żyje na koszt bogatych adoratorów. Fabułę tej opowieści zna niemal każdy, a prawdziwi fani skupiają się na detalach. Jednym z nich jest szminka, której używa główna bohaterka, Holly Golightly. W czasach internetu jej odcień wywołał burzliwą dyskusję w sieci i niemal detektywistyczne śledztwo. 

Ada Janiszewska przypomina scenę, w której Holly siedzi w samochodzie wraz z Paulem, a ten jej się oświadcza. Ona nie przejmuje się tym, co Paul do niej mówi, tylko wyjmuje z torebki złote opakowanie i nakłada pomadkę na usta. - Kolor tej pomadki skradł serca widzów - przypomina reporterka. - Początkowo trudno było znaleźć producenta tej szminki. Mieszanka koralowych odcieni różu i tzw. nude była marzeniem miłośniczek trendu, który dziś nazywamy "no-makeup" makeup look - dodaje. 

Fani szukający tego produktu wytypowali markę Revlon i jej szminkę w odcieniu Pink in the Afternoon. Kolor się zgadza, ale zagadką pozostaje opakowanie pomadki - w filmie była złota - a tu ma kolor czarny. 

Łososiowy kolor szminki dla Holly został wybrany przez kostiumografów i charakteryzatorów "Śniadania u Tiffany'ego", sama Hepburn wybierała czerwienie i mówiła, że na zły dzień najlepsza jest czerwona szminka


Posłuchaj
06:51 czwórka stacja kultura 07.07.2022ok1.mp3 Łososiowa szminka ze "Śniadania u Tiffany'ego" i inne kolory Audrey Hepburn (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Szminki marki Revlon pojawiały się często w filmach lat 50. i 60. W innym obrazie tego czasu Audrey Hepburn nosi na ustach odcień Fire and Ice, czerwień, która zmieniała się w zależności od odcienia karnacji. 

Lisa Eldridge, słynna brytyjska charakteryzatorka, na jednej z aukcji kupiła złotą pomadkę Cartiera, która miała należeć do Hepburn. Gdy otworzyła opakowanie, zobaczyła w nim resztki pomadki i miała wtedy powiedzieć: to jest szminka z tego filmu, a nie jak myślicie Revlon. 

Ada Janiszewska przypomina też facebookowy post Revlona z 2019 roku. Firma udostępniła zdjęcie Richarda Avedona, amerykańskiego fotografa odpowiedzialnego za większość reklam szminek tej właśnie marki z lat 80., i Audrey Hepburn. Pod zdjęciem, na komentarz jednego z internautów, który dopytywał o szminkę ze "Śniadania u Tiffany'ego", przedstawiciel marki odpowiedział, że była to firma Revlon

Łososiowy odcień, który nakłada na usta Holly Golightly, wciąż więc budzi wątpliwości, choć i tak wiele fanek Audrey sięga po "Pink in the Afternoon". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 11.34

pj

Czytaj także

Toksyczna pogoń za pięknem. Arszenik, ołów, rtęć w służbie urody

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:36
Kobiety od wieków płaciły wysoką cenę, aby sprostać wymogom kanonów piękna. Niekiedy tak dużą, że płaciły za to życiem. Czy wciąż aktualne jest hasło "chcesz być piękna - musisz cierpieć"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okulary przeciwsłoneczne - znamy je od XII wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 16:51
Historia okularów przeciwsłonecznych ma już ponad 900 lat. Jak się okazuje już wtedy ludzie sięgali po kolorowe szkła chroniące przed promieniami słonecznymi. Na przestrzeni lat okulary pomagały sędziom na salach sądowych, chroniły oczy celebrytów przed blaskiem fleszy, a miały też pomagać chorym na choroby weneryczne.  
rozwiń zwiń