W Japonii walentynki obchodzi się dwa razy. 14 lutego na czekoladowo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:17
Japończycy to naród dość powściągliwy w okazywaniu uczuć. Jednak dzień miłości świętuje się tam aż dwa razy: 14 lutego - w walentynki - i 14 marca, kiedy przypada tzw. White Day (Biały Dzień). Każdy z nich wiąże się z innymi zwyczajami. 
W Japonii 14 lutego kobiety obdarowują  czekoladkami mężczyzn
W Japonii 14 lutego kobiety obdarowują czekoladkami mężczyznFoto: Shutterstock/KPG-Payless

W Japonii nie mówi się o smutkach, problemach, samotności, ale też o radości, szczęściu ani miłości. Może więc być zaskoczeniem fakt, że święto zakochanych obchodzi się tam dwa razy. 

Czekoladowe święto

Walentynki w Japonii wygalają zupełnie inaczej niż u nas - mówi Karolina Kącka, japonistka. - Są obchodzone dwa razy: 14 lutego i 14 marca, jako White Day (Biały Dzień). W lutym to kobiety dają czekoladki mężczyznom. Te czekoladki mają też swoje nazwy:

  • Giri choko - to czekoladkowy obowiązek, daje się je współpracownikom, kolegom, przyjaciołom, członkom rodziny. Nikt nie ukrywa, że wręcza je, bo musi. Często pojawia się na nich napis "kansha", czyli "wdzięczność".
  • Honmei choko - to czekoladki, które wyrażają prawdzie uczucia. Wręczane są tylko tej jednej jedynej osobie. 14 lutego jest dniem, który można wykorzystać na wyznanie miłości.
  • Dżibun choko - to rodzaj czekoladek, który pojawił się całkiem niedawno, jest wyrazem buntu Japonek przeciwko obowiązkowi obdarowywania mężczyzn. Dżibun choko to czekoladki dla samej siebie.
  • Tomo choko - spełnia podobną rolę jak dżibun choko, ale tym razem to słodkości dla przyjaciółek, nie przyjaciół. 

Posłuchaj
10:59 czwórka stacja kultura 14.02.2023 walentynki w japonii.mp3 O japońskich świętach miłości opowiada Karolina Kącka, japonistka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Najwięcej warte są czekoladki robione ręcznie. Japonia ma bardzo bogatą tradycję cukierniczą. Słodycze są bardzo elegancko pakowane. Zdarza się, że każda czekoladka czy cukierek zawinięte są w oddzielnie.

14 marca - rewanż

Na męski rewanż kobiety w Japonii muszą zaczekać do 14 marca - White Day. - Wtedy mężczyźni odwdzięczają się kobietom - mówi rozmówczyni Czwórki. - Przyjmuje się, że prezent od nich powinien być dwu-, trzykrotnością wartości prezentu, który oni dostali w lutym. To oni zapraszają na kolacje. Wtedy kobiety dostają biżuterię czy kwiaty - dodaje. 

Do Japonii oczywiście wkradają się trendy z Zachodu. Komercjalizacja w Kraju Kwitnącej Wiśni jest na wysokim poziomie, dlatego nie dziwi fakt, że sklepowe witryny pełne są serduszkowych dekoracji. 

- Raczej nie spotkałam w Japonii tradycji wysyłania walentynek. Dzień "kartkowy" to dla nich Nowy Rok, wtedy ślą mnóstwo kartek - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Zdarza się za to, że do czekoladek na 14 lutego dołączane są listy miłosne - dodaje. 

W Japonii istnieje powiedzenie, że dziewczyna w wieku 25 lat staje się starym świątecznym ciastem, które było odczytywane jako wyznaczenie granicy, do której panna powinna znaleźć sobie partnera. - Dziś może nie jest to powiedzenie tak aktualne, ale trzeba pamiętać, że ruchy feministyczne w Japonii nie są tak mocne, jak na Zachodzie. Pozycja kobiety wciąż nie jest tam mocna, w firmach króluje patriarchat - zauważa Karolina Kącka. 

Zobacz także:

Różnicą, którą zauważa japonistka, jest też podejście do związków, które panuje w szkołach. Uczniowie raczej nie łączą się w pary, a czas spędzają w grupach znajomych. "Umawianie się" zaczyna się na studiach. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.02.2023

Godz. emisji: 11.17

pj

Czytaj także

Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda japońskich ulic. Styl z dzielnicy Harajuku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:00
Harajuku to dzielnica Tokio, ale ta nazwa oznacza też styl w modzie. Wywodzi się on z japońskiej kultury nastolatków, ale odnajdujemy w nim wiele odmian. Sprawdzamy, co dla Japończyków i Japonek liczy się w modzie.
rozwiń zwiń