17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - w tym roku pod znakiem Wodnego Królika

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 15:45
Już niedługo odbędzie się Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Tegoroczna, 17. edycja symbolizowana jest przez Wodnego Królika. - Muszę się pochwalić, że udało nam się zebrać naprawdę świetne filmy i mamy poczucie, że to będzie dobry rok, jeżeli chodzi o konkurs - mówi w Czwórce Marcin Krasnowolski, selekcjoner festiwalu.
Już niedługo odbędzie się 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków , w ramach którego będzie można m.in  obejrzeć tajwańską produkcję z 2022 roku Gaga w reżyserii Lahy Mebow.
Już niedługo odbędzie się 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków , w ramach którego będzie można m.in obejrzeć tajwańską produkcję z 2022 roku "Gaga" w reżyserii Lahy Mebow.Foto: mat.pras.
  • Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków rozpocznie się w Warszawie 15 listopada 2023.
  • 17 odsłona festiwalu odbędzie pod znakiem Wodnego Królika, znaku z horoskopu chińskiego.
  • W programie znajdą się m.in. mainstreamowe hity, a także konkursowy przegląd najciekawszych filmów młodych twórców - Nowe Kino Azji.
  • Festiwalowa publiczność będzie miała także okazję obejrzeć retrospektywę wielkiego mistrza azjatyckiego kina King Hu. 
  • Festiwal będzie także dostępny w wersji online. 

 

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - jakie filmy prezentuje?

Zainteresowanie kinem azjatyckim w ostatnich latach rośnie, a filmy i seriale propagowane przez serwisy streamingowe zyskują na popularności. Najbardziej interesujące produkcje można będzie obejrzeć, odwiedzając 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków, który odbędzie się w dniach 15-21 listopada w warszawskich kinach.

- Co roku odwiedzamy najważniejsze festiwale, m.in. w Rotterdamie, Udine, Cannes i Wenecji - mówi gość Czwórki. - W poszukiwaniu najlepszych, nietuzinkowych produkcji odwiedzamy także Azję i festiwale w Osace i Pusan, największym festiwalu filmowym w Azji. Rzeczywiście "łowimy” bardzo często u źródeł.

Selekcjonerzy obejrzeli setki filmów, by skomponować program, który nie tylko przybliży interesujące tematy czy twórców, ale poruszy też wrażliwość widzów. Różnorodność produkcji będzie olbrzymia. Od skromnych, kontemplacyjnych filmów począwszy, przez pełne energii komedie romantyczne, na zapierających dech w piersi skalą produkcji, wystawnych blockbusterach skończywszy.

 


"Gorące nazwiska" z Azji

W programie znalazły się dobrze już znane publiczności sekcje: mainstreamowe hity, czyli Asian Cinerama i konkursowy przegląd najciekawszych filmów młodych twórców - Nowe Kino Azji. - To jedna z ciekawszych sekcji. Konkurs Nowe kino Azji to jedenaście filmów młodych twórców, którzy naszym zdaniem są przyszłością kina azjatyckiego i kina światowego - zauważa. - Chciałbym jednak powiedzieć, że cały konkurs stoi na bardzo wysokim poziomie. Muszę się pochwalić, że udało nam się zebrać naprawdę świetne filmy i mamy poczucie, że to będzie dobry rok, jeżeli chodzi o festiwal.

King Hu - jakie filmy tworzył? 

Festiwalowy line-up uzupełnią trzy sekcje tematyczne, w tym focus na zupełnie nowy azjatycki kierunek i retrospektywa wielkiego mistrza King Hu. To niekwestionowany mistrz gatunku wuxia, który został przez niego zredefiniowany i unowocześniony. Jego twórczość jest też dowodem na potwierdzenie tezy, że w kino akcji można tchnąć transcendentalny pierwiastek i ładunek mistyki. 


Źr. YouTube/Trailer: Koło życia, reż. King Hu, Hsing Lee, Pai Ching-jui | Tajwan 1983

- King Hu, czyli mistrz kina sztuk walki, twórca, który tworzył w Hongkongu, na Tajwanie, ale też w Korei Południowej w latach 60. i 70. To kino stworzył zupełnie na nowo, wymyślił nowy sposób opowiadania - tłumaczy Marcin Krasnowolski. - Też uważa się, że jest jednym z pierwszych twórców, który dostrzegł potencjał kobiet w kinie sztuk walki i zatrudniał aktorki, które były obsadzone w rolach wojowniczek. Walczył w nich z mężczyznami jak równy z równymi. Śmiało można powiedzieć, że była to wielka rewolucja w kinie i Hollywood było kilka dekad do tyłu za Kingiem Hu. Na festiwalu zaprezentujemy sześć jego filmów.

Posłuchaj
23:54 CZWORKA/Stacja kultura - festiwal 5 smaków 08.11.2023.mp3 O programie Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków opowiada Marcin Krasnowolski, selekcjoner festiwalu (Czwórka/Stacja kultura)

 

Podczas wydarzenia dostępny będzie magazyn z autorskimi tekstami i wywiadami oraz seria odcinków Podkastu Pięciu Smaków pogłębiających filmowe konteksty. Festiwal to także pokazy specjalne: spotkania z twórczyniami i twórcami w kinie i online oraz eksperckie prelekcje przed seansami. 

17 edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach 15-21 listopada w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka, a w wersji online potrwa aż do 3 grudnia 2023 roku.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Krasnowolski (znawca kina azjatyckiego i selekcjoner tego festiwalu)

Data emisji: 08.11.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń