Frida Kahlo. Multimedialny spacer przez życie artystki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 14:32
Ekspozycja "Frida Kahlo. Życie ikony" pokazuje losy najwybitniejszej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo. Życie mistrzyni meksykańskiego malarstwa naznaczone było wieloma dramatami. Choć malowała obrazy biograficzne, to pewnych zdarzeń nie namalowała nigdy. 
Dramatyczny wypadek komunikacyjny odmienił losy Fridy Kahlo - umarła lekarka, narodziła się artystka.
Dramatyczny wypadek komunikacyjny odmienił losy Fridy Kahlo - umarła lekarka, narodziła się artystka. Foto: Ula Kaczyńska/PR
  • Wystawa "Frida Kahlo. Życie ikony" zaprasza nas w świat Fridy Kahlo. 
  • Jest to ekspozycja biograficzna. Nie ma tu zbyt wielu obrazów, a jest dużo informacji na temat ścieżek jej życia, niezwykle ciekawego i dramatycznego. 
  • Wystawa prowadzi widza przez życie artystki, uwzględnia szczególnie dramatyczne wydarzenia, które mocno wpłynęły na jej losy.
  • Ekspozycja wykorzystuje technologię 3D, multimedialne ekrany i muzykę, byśmy lepiej poczuli klimat Meksyku pierwszej połowy XX wieku. To multimedialny spacer przez życie artystki. 

W Warszawie prezentowana jest immersyjna, biograficzna wystawa "Frida Kahlo. Życie ikony". Ekspozycja podbiła serca publiczności wielu miast Europy, Ameryki i Australii. Sieć wirtualnych pokazów pozwala widzom zanurzyć się w życie tej meksykańskiej artystki. 

Autorzy ekspozycji prowadzą nas przez kilka sal, w których towarzyszą nam cyfrowe obrazy, technologie i dźwięki. Płyniemy przez życie Fridy od dzieciństwa do ostatnich dni życia. - Ekspozycji towarzyszy muzyka, ona zawsze jest elementem naszych immersyjnych wystaw. Zawsze jest obraz, ale też ścieżka dźwiękowa - mówi Ola Kresowska z Art Box Experience. - Tym razem ruszamy w świat najsłynniejszej meksykańskiej i najsłynniejszej latynoamerykańskiej artystki. W związku z tym towarzyszy nam ścieżka dźwiękowa oparta o najważniejsze szlagiery meksykańskie. Muzyka wprowadza nas w klimat. 

Już przy wejściu na wystawę wita nas tradycyjny ołtarzyk dla zmarłych. - To tradycyjny wystrój każdego meksykańskiego domu podczas święta zmarłych - Dia de los Muertos. Święto obchodzone jest hucznie i na wesoło. To ciekawa tradycja - ocenia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Zwykle w Meksyku ustawiany jest kilkupiętrowy ołtarzyk z fotografiami zmarłych i różnymi symbolicznymi przedmiotami, jak czaszki, świeczki, owoce. U nas jest fotografia Fridy Kahlo - cała nasza wystawa jest pielęgnacją pamięci o Fridzie Kahlo. 

W kolejnej sali możemy oglądać wyświetlane na ekranach obrazy. Jak jednak podkreśla rozmówczyni Czwórki, nie ma ich dużo. - My prezentujemy biografię Fridy Kahlo. Nie ma tu zbyt wielu obrazów, a jest dużo informacji na temat ścieżek jej życia, niezwykle ciekawego i dramatycznego. 


Posłuchaj
07:40 czwórka stacja kultura 22.02.2023 frida 11.15.mp3 O wystawie "Frida Kahlo. Życie ikony" opowiada Ola Kresowska (Stacja Kultura/Czwórka)

Dramaty i narodziny artystki

Frida Kahlo już w dzieciństwie zachorowała na polio, w tamtym czasie chorobę śmiertelną. Udało jej się z tego wyjść, ale nie bez szwanku. W wieku 18 lat przeżyła wypadek komunikacyjny - zderzenie autobusu z tramwajem. - W gazecie codziennej tego czasu, Frida została wymieniona jako jedna ofiar śmiertelnych tego zdarzenia - przypomina Ola Kresowska. - Udało jej się przeżyć, ale przez wiele miesięcy była przykuta do łóżka. To wydarzenie przekreśliło jej plany zastania lekarką. Podczas długiej rekonwalescencji zaczęła malować - umarła lekarka, aktywista, a urodziła się światowej sławy artystka - dodaje. 

Niezwykle ważnym elementem w życiu Fridy Kahlo było poznanie jej wielkiej miłości - Diego Rivery, polityka i artysty. Życie z nim też nie było usłane różami. Diego zdradzał Fridę m.in. z jej młodszą siostrą. 

Na wystawie "Frida Kahlo. Życie ikony" nie brakuje też prywatnych przedmiotów z życia malarki. Jedna z sal całkowicie poświęcona jest wypadkowi komunikacyjnemu, który odmienił losy artystki.

Nowe technologie na wystawie

- Wzbogacona jest o takie elementy jak prezentacja 3D - można założyć trójwymiarowe okulary i przyjrzeć się wypadkowi - poleca rozmówczyni Czwórki. - Frida nigdy, choć malowała obrazy biograficzne, nie namalowała momentu wypadku. Sama pisała i mówiła, że to była chwila, kilkanaście sekund, które zmieniły jej życie. Ten moment był tak absurdalny w jej odczuciu, że przez całe życie nie mogła się z tym wizualnie ułożyć - dodaje. 

Frida pamiętała, że w czasie wypadku zgubiła but. Pamiętała, że nie jechała tym autobusem co zwykle, lecz późniejszym, bo wróciła do szkoły, by poszukać parasolki. - Uważała, że to wszystko nie powinno się wydarzyć, zlepek tych szczegółów był dla niej niezrozumiały. 

Łóżko - tron triumfalny

W tej samej sali odnajdziemy też łóżko, które jest ważnym elementem w całym życiu Fridy. - Spędzała w nim czas jako dziecko, gdy chorowała na polio, później podczas rekonwalescencji - wymienia Ola Kresowska. - Gdy była starsza, bóle nóg i pleców sprawiały, że całe dnie spędzała właśnie w łóżku. Na nim została też przyniesiona przez swoich uczniów na wernisaż swojej pierwszej indywidualnej wystawy, która odbyła się na rok przed jej śmiercią w 1954 roku. Łóżko było jej tronem triumfalnym. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 11.15

pj/wmkor

Czytaj także

Nowe technologie w sztuce. Multisensoryczni impresjoniści

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 12:48
Nowe technologie w sztuce rozgościły się na dobre. Używają ich artyści, ale tworzone są też nowe formy prezentacji dzieł sztuki. Tak prezentuje się np. impresjonistów. Nowa technologia pozwala wejść do ogrodu Moneta.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa obrazów Fridy Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 13:30
„Kolor życia. Frida Kahlo" to pierwsza w polskiej stolicy ekspozycja poświęcona twórczości legendarnej meksykańskiej malarki, jednej z najważniejszych i najciekawszych artystek XX wieku.
rozwiń zwiń