Nowe technologie w sztuce. Multisensoryczni impresjoniści

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 12:48
Nowe technologie w sztuce rozgościły się na dobre. Używają ich artyści, ale tworzone są też nowe formy prezentacji dzieł sztuki. Tak prezentuje się np. impresjonistów. Nowa technologia pozwala wejść do ogrodu Moneta.  
Claude Monet, obraz Japońska kładka z 1899 roku
Claude Monet, obraz "Japońska kładka" z 1899 rokuFoto: shutterstock/Everett Collection

Impresjonizm w Warszawie

Multisensoryczna wystawa "Immersive Monet & The Impressionists" przywędrowała do nas z USA. Dzieła Moneta i innych impresjonistów możemy oglądać na animowanym pokazie w Warszawie. To ekspozycja największych malarzy impresjonizmu, ich dzieła, ożywają w formie pokazu multisensorycznego. Tam niemal możemy wejść w obraz, a przy okazji słuchać muzyki, która przenosi nas na przełom XIX i XX wieku. 

Impresjoniści na swych płótnach chwytali chwile, malowali nastroje poszczególnych momentów. Chętnie uwieczniali przyrodę. Liczyła się dla nich wolność w sztuce. 

- To byli artyści, malarze, rzeźbiarze najbardziej popularnego nurtu malarstwa końca XIX wieku i początku XX wieku. U nas nie ogląda się ich dzieł, a wystawę immersyjną, multisensoryczną, którą odbiera się rożnymi zmysłami - mówi Mateusz Laboda, wiceprezes zarządu z Art Box Experience. - Wykorzystano 438 obrazów mistrzów. To przekłada się na 35-minutowy spektakl ze ścieżką dźwiękową opartą na kompozycjach z epoki - dodaje. 

Organizatorzy ekspozycji nie "wrzucają" nas jedynie w malarską przestrzeń, stworzyli salę edukacyjną, w której dowiadujemy się podstawowych faktów o impresjonistach i impresjonizmie, ale też ciekawostek. 


Posłuchaj
13:12 czwórka stacja kultura 12.04.2023.mp3 O wystawach wykorzystujących najnowsze technologie opowiada Weronika Puszkar i jej goście (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Malarstwo impresjonistów było bogate w ruch, nasycone światłem. Na wystawie odnajdziemy dzieła Moneta, Maneta, Renoir, Degas, Mary Cassatt czy Turnera. - Animacje z wykorzystaniem ich obrazów budują kilkanaście scen - zdradza rozmówca Weroniki Puszkar. - Nasi odwiedzający zatapiają się w obrazie i muzyce. Zwierzanie zaczyna się od sali intro, potem jest sala edukacyjna, a następnie wkraczamy do odtworzonego ukochanego ogrodu Moneta. Jest tu mostek w stylu japońskim, są nenufary, jest woda. Następne pomieszczenie to duża sala, w której rozgrywa się część główna wystawy. Tam można spacerować, usiąść, kontemplować, podziwiać i oglądać - dodaje. 

XR w Londynie i w domu

W Londynie odbyła się wystawa polskiego XR-u. Można było odwiedzić ją osobiście, ale także dzięki okularom VR, albo po prostu po włączeniu laptopa we własnym domowym zaciszu.

- Stworzyliśmy przestrzeń, po której można się poruszać jak w grze komputerowej. Chodzi o to, by nie oglądać eksponatów w tradycyjnej formule 2D, ale też - by wejść w głąb tej wystawy. W przestrzeni wirtualnej pojawiło się więcej artystów niż na wystawie w realnym pomieszczeniu - mówiła Weronika Lewandowska, kuratorka wystawy.

Na XRossspace Showcase można było doświadczyć rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki własnym urządzeniom mobilnym każdy z uczestników ekspozycji mógł zobaczyć, jak z plakatów wyłaniają się smoki. 

Dzięki technologii VR po wystawie można było chodzić, będąc we własnym domu. Dodatkowo dostępne były liczne opcje interakcji z innymi uczestnikami ekspozycji. Stworzono możliwość spotkania nowych cyfrowych wcieleń. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 11.17

pj

Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowosielski - patron roku 2023 i jego metafizyczna twórczość

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 18:00
W tym roku mija 100 lat od urodzin Jerzego Nowosielskiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych malarzy i ikonopisarzy XX wieku. Uchwałą Sejmu RP artysta został wybrany na patrona roku 2023. 
rozwiń zwiń