18. Piknik Naukowy. Ponad 1000 pokazów dla spragnionych wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:10
Cały Stadion Narodowy w Warszawie opanowany został przez wielbicieli różnych dziedzin wiedzy. Odbywa się tam bowiem 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę.
Audio
 • Marta Fikus o tym, co czeka nas podczas 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Czwórka/Poranek OnLine)
 • Piknik Naukowy 2014: wizyta w wiosce archeologicznej (Czwórka/Hyde Park)
 • Piknik Naukowy 2014: symulatory rzeczywistości wirtualnej dla chirurgów (Czwórka/ Hyde Park)
 • Piknik Naukowy 2014: Centrum Nauki Kopernik przygotowało na piknik multum atrakcji (Czwórka/Kontrkultura)
 • Piknik Naukowy 2014: czym jest biometria? (Czwórka/Kontrkultura)
 • Piknik Naukowy 2014. Jak rekonstruuje się stare filmy? (Czwórka/Kontrkultura)
 • Piknik naukowy 2014. Jak wydrukować koparkę w 3D, albo zeskanować ludzką twarz w technologii 3D? (Czwórka/Kontrkultura)
 • Piknik Naukowy 2014. Robot Balbina stoi na straży czasu. Relacja z Koła Naukowego Robotyków "Konar" Politechniki Wrocławskiej (Czwórka/Konturówka)
 • Piknik Naukowy 2014. Kulinarne inspiracje włoskiego Instytutu Kultury (Czwórka/Konturówka)
 • Piknik Naukowy 2014. Testy zdrowotne dla m.in. zawodowych kierowców (Czwórka/Konturówka)
 • Piknik Naukowy 2014. Bądź bezpiecznym kierowcą. Symulacja widzenia świata pod wpływem alkoholu i eksplozji poduszki powietrznej (Czwórka/Konturówka)
 • Piknik Naukowy 2014. Chcesz Polatać szybowcem? Sprawdź się na symulatorze (Czwórka/Ex Magazine)
 • Piknik Naukowy 2014. Jakie niezwykłe efekty chemiczne możemy wywołać poprzez połączenie pozornie „niewinnych” substancji? (Czwórka/Ex Magazine)
 • Piknik Naukowy 2014: fizyka wcale nie jest nudna! (Czwórka/EX Magazine)
 • Piknik Naukowy 2014: projekt bolidu autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej (Czwórka/EX Magazine)
18. Piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
18. Piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

W tym roku na gości Pikniku Naukowego czeka aż 1000 pokazów na ponad 200 stanowiskach. - Co roku zgłaszają się do nas nowe instytucje. Za każdym razem powiększamy więc imprezę. Dziś jest ich już więcej niż jesteśmy w stanie przyjąć - przyznaje Marta Fikus z Centrum Nauki Kopernik, która jest także przewodniczącą Zespołu Programowego Pikniku Naukowego. - Jesteśmy jednak bardzo uradowani, że udaje nam się zyskać coraz więcej nowych wystawców.

Zobacz jakie atrakcje na 18. Pikniku Naukowym przygotował portal PolskieRadio.pl

W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest "Czas", czyli pojęcie, które inspiruje fizyków i filozofów, a jego definicji w równym stopniu poszukują matematycy i przyrodnicy, a także humaniści. - Jest dużo aspektów w biologii i filzjologii człowieka, zwierząt i roślin, które z czasem są związane, bo przecież wszyscy przemijamy - mówi Fikus, z wykształcenia biolog. - Istnieje bardzo wiele "zegarów". Można mierzyć czas w skali organizmu, ale każda z komórek sama również starzeje się. Człowiek próbuje zatrzymać czas, konserwuje przedmioty, odnawia je. I takim zagadnieniom również poświęcone będą niektóre stanowiska na Pikniku.

Czytaj także: Czwórka na 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik <<<

Tegoroczną edycję Pikniku Naukowego odwiedzą także znakomici goście z zagranicy, m.in. Rosjanie, którzy opowiedzą o podbijaniu kosmosu, pojawią się też Włosi i Słowacy, którzy zaprezentują pelerynę-niewidkę.

Piknik
Piknik Naukowy 2013/fot. Robert Gardziński/PR

Wciąż jeszcze jednak trwają ostatnie przygotowania do tej wyjątkowej imprezy. - Gdy wchodzę na Stadion Narodowy, odnoszę wrażenie, że znajduję się w restauracji jako bardzo głodny klient. Przeglądam menu i już się nastawiam na to, co za chwilę się stanie - opowiada Fikus. - Na miejscu są już jednak niemal wszystkie stanowiska. Na razie obserwujemy prognozę pogody i można przypuszczać, że nie będzie deszczu.

Stanowisko
Stanowisko Czwórki podczas jednej z poprzednich edycji
Pikniku Naukowego/fot. Marzena Leśkiewicz/PR

Tymczasem Piknikowych atrakcji nie zabraknie także w Czwórce. Zapraszamy Was na Czwórkowe relacje z tego wyjątkowego wydarzenia, przygotowane przez naszych reporterów i dziennikarzy. Słyszymy się dwa razy w każdej godzinie, aż do 18.00. Odwiedzimy m.in. stanowiska Imperial College London, Koła Naukowego Lotników i włoskiego Instytutu Kultury.

W zupełnie nowej odsłonie powróci również wielokrotnie nagradzany projekt "Dotknij dźwięku" , który z pewnością pamiętają uczestnicy 16. Pikniku Naukowego.
Zachęcamy do odwiedzenia strony PiknikNaukowy.pl, na której znajdują się opisy poszczególnych stanowisk oraz mapa umożliwiająca zaplanowanie piknikowej trasy.

18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już w sobotę, 31 maja 2014 roku, godz. 11.00 - 20.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

(kd / ac)

Czytaj także

"Piknik Naukowy daje nam niesamowitą energię"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:31
15 czerwca startuje XVII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem tegorocznej edycji jest "Życie". – Na pewno więc większość doświadczeń związana będzie z tym pojęciem – mówi Karolina Sperkowska z CNK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła, czyli uczniowie kontra nauczyciele na XVII Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 16:15
VII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to nie tylko świetna rozrywka i moc atrakcji, ale także… edukacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy – od króla Jana po esperanto

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 15:00
Największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się już po raz osiemnasty, w sobotę 31 maja - i zajmie się zjawiskiem czasu. Piknik Naukowy ponownie zagości na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wstęp na imprezę jest jak zwykle bezpłatny.
rozwiń zwiń