Barman pije, bo też człowiek (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 09:52
Praca barmana to wielki teatr. Barmani muszą się starać, aby klient zagrał w tym teatrze tak, jak oni mu zagrają – mówi gość „Poranka” Czwórki.
Audio
  • Elegancki, dyskretny, kochający ludzi - Patryk Lenart o zawodzie barmana (całość rozmowy)

Barman musi przede wszystkim lubić ludzi. U nas w kraju jest z tym problem – ubolewa Patryk Lenart z Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów. Tymczasem – jak przekonuje gość „Poranka” – warto lubić ludzi. Z samych napiwków barman w dobrym lokalu może uzbierać miesięcznie 5 tysięcy złotych!

– Barmaństwo to nie jest zrobienie drinka, bo – umówmy się – nie na drinka klient przychodzi do baru. Przychodzi, by się pokazać, poczuć się osobą wyjątkową. Jeżeli barman to zrozumie, będzie umiał dotrzeć do tej osoby, a wtedy ona wróci. Jest taka złota maksyma: pierwszy raz klient przychodzi do baru, drugi raz do barmana – podkreśla gość Kuby Marcinowicza.

Liczy się nie tylko umiejętność wzbudzenia zaufania gościa, ale również – w pierwszej kolejności – wrażenia estetyczne. Barman musi być ubrany stosownie do charakteru lokalu. – Na zajęciach mówimy barmanom, że muszą wyglądać dobrze, bo kto wygląda dobrze, ten dostaje dobre napiwki – podkreśla Patryk Lenart.

Na jakie tematy barmani nie rozmawiają z klientami? – Polityka, religia, życie osobiste. Wszelkie rozmowy z klientami powinny się raczej sprowadzać do zdawkowych odpowiedzi w stylu: „naprawdę?”, „co pan powie”, „dobrze się czasem dowiedzieć czegoś nowego”. Bez zajmowania określonego stanowiska, bo inaczej możemy wywołać zgrzyt – ostrzega ekspert.

Więcej o kulisach edukacji i pracy barmana oraz odpowiedź na pytanie, czy barmani piją, w rozmowie Kuby Marcinowicza z Patrykiem Lenartem. Dźwięk i film znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Zobacz więcej na temat: Kuba drinki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak uszczęśliwić pracownika

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 17:00
Koleje Mazowieckie zostały laureatem konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Jak w Polskich warunkach dbać o pracownika? Odpowiedź w "Magazynie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces według menedżera

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 18:55
Trwają Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej. O umiejętnościach i aspiracjach polskich menedżerów mówiła w Czwórce Monika Masztakowska z Diners Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezupełnie jak w "CSI"...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 17:50
Seriale propagują fikcyjny obraz kryminalistyki. W badaniach śladów przestępstwa liczy się przede wszystkim dokładność, nie szybkość - mówi ekspert.
rozwiń zwiń