Natura na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 08:00
– Aby zobaczyć kilka gatunków kaczek, wystarczy wybrać się chociażby nad Wisłę – przekonuje ornitolog Andrzej Kruszewicz. Jakie jeszcze inne zwierzęta możemy spotkać w najbliższej okolicy?
Audio

W obrębie Warszawy można natknąć się m. in. na ślady bobrów, wydr, łosi, rysi, czy wilków – wyjaśnia ornitolog Andrzej Kruszewicz, dyrektor stołecznego zoo. Co więcej, jego zdaniem wystarczy trochę szczęścia i odrobina cierpliwości, by zobaczyć niedaleko miasta polujące bieliki.

Jak przekonuje natomiast Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, niedaleko Mostu Poniatowskiego bardzo często można natknąć się na czaplę siwą. – Lubi przesiadywać na piaszczystej wysepce pod mostem – informuje.

Bogactwem żyjących na jego terenie ptaków może pochwalić się np. stołeczny Park Skaryszewski. Łatwo można tam zaobserwować ptaki z młodymi. Z kolei po oddalonym od niego o kilka km jeziorku Kamionkowskim, często pływają nurogęsi.

Jak przekonuje fotograf Waldemar Bzura, przyrodę najlepiej obserwować jest rano. – Co do ptaków, to najlepszym czasem na ich obserwację jest właśnie czerwiec. O świcie są one tak aktywne, że aż uszy bolą – zauważa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, posłuchaj całości rozmowy Romka Wójcika z dziennikarką Czwórki – Anną Depczyńską.

ap

Zobacz więcej na temat: pływania Warszawa
Czytaj także

Polska młodzież to najlepsi ornitolodzy-amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
Świadczy o tym popularność akcji SpringAlive. Nasi mali rodacy dokonali w jej ramach już 10 000 obserwacji. To drugi wynik na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy: Jak ptaki nauczyły się latać?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 17:19
Każdemu choć raz śniło się, że lata jak ptak. Szukamy odpowiedzi na pytanie jak to się dzieje, że pierzastym zwierzakom zupełnie realnie udaje się szybować w górę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego pingwiny chodzą slalomem?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 13:29
Pingwiny są mistrzami slalomu. To efekt wszechobecnej siły Coriolisa, związanej z ruchem obrotowym Ziemi.
rozwiń zwiń