Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów z GPS-em

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 10:54
Geocaching to gra terenowa, która zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jej celem jest odnalezienie ukrytej wcześniej w terenie skrzynki czy pojemnika, tzw. "geocache" i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Ale to nie wszystko.
Audio

Zlokalizowanie "geocache" możliwe jest dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Mając takie dane wystarczy je tylko wstukać do GPS-a i już można brać udział w zabawie. W geocachingu nie obowiązują, bowiem żadne limity wieku czy płci, a nawet zamieszkania. Fanów tej aktywności jest na całym świecie cała masa, toteż na wszystkich kontynentach można znaleźć skrzynki schowane przez jej entuzjastów, które może odnaleźć każdy.

Aby jednak gra nie była nudna, w skrzynkach można znaleźć różnego rodzaju "skarby". Pozostawiając coś w zamian, można je sobie spokojnie wziąć. Wartość przedmiotów umieszczonych w skrzynkach zależy od środków, którymi dysponuje wpierw zakładający "geocache", a później każdy, kto go odnajdzie.

– W skrzynkach można znaleźć np., magnesy na lodówki, książki czy nawet buty. Najciekawszą rzeczą, jaką ja znalazłam była "babcina" porcelanowa filiżanka – mówi Aleksandra, miłośniczka geocachingu.

W pojemniku znajduje się również "logbook", czyli papierowy dziennik wpisów. Każdy, kto znajdzie skrzynkę, winien jest pozostawić w nim swóją notatkę. To zarówno dowód na odnalezienie przez kogoś "geocache", jak i dokumentacja jego historii.

W kwestii zakładania i umieszczania skrzynek obowiązuję odpowiednie reguły. Szczegóły w "Poranku".

Wszelkie informacje o istniejących skrzynkach i relacjach uczestników zabawy z ich odnalezienia można znaleźć na specjalnych stronach internetowych miłośników geocachingu.

ap

Zobacz więcej na temat: gps gra Stany Zjednoczone

Czytaj także

"Kolejka" uczy i bawi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 16:14
Decydującą o przetrwaniu w PRL-u sztukę stania w kolejkach po trudno dostępne towary przypomina gra opublikowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frisbee i slak line idealne na miasto

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 13:45
Te sporty nie wymagają żadnych specjalnych warunków są więc doskonałą alternatywą dla piłki nożnej czy siatkówki. Ich wartość łatwo dostrzec, gdy jest się zmuszonym do spędzenia lata w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj specyfikę PRL-u dzięki zabawie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 16:22
– Młodsi znają czasy komunizmu głównie z komedii, natomiast gra "Segment - PRL dla początkujących" pozwoli im poznać zarówno jasną, jak i ciemną stronę tamtego okresu – przekonuje Ewa Sularz z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie oszukiwać, nie jęczeć, nie umierać!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 10:30
- Podczas Selekcji należycie do Nas. Będziemy Was poniżać i doprowadzać do płaczu. Wykończymy Wasze ciało, a to dopiero początek, bo psychikę zostawimy sobie na później....
rozwiń zwiń